Praha – Podnikatelé, kteří budou muset elektronicky evidovat tržby, mohou využít jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun. Tuto konkrétní částku uvedlo ministerstvo financí v konečné verzi svého návrhu zákona o evidenci tržeb, kterou posílá do vlády. Slevu ale využijí jen podnikající fyzické osoby (tedy typicky živnostníci), nikoliv právnické osoby (obchodní společnosti).
Má jít o kompenzaci zvýšených nákladů, kterou jim tato modernější podoba „registračních pokladen“ přinese. Ministerstvo financí chce systém spustit už od roku 2016. Podle úřadu jej lze provozovat na běžných zařízeních, nebude tedy nutné certifikovat speciální zařízení ani programy, nicméně podnikatelé si musí upravit nebo pořídit software tak, aby uměl odeslat požadovaná data státu.
Elektronická evidence tržeb se má od roku 2016 týkat jen stravovacích a ubytovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Na další činnosti, tedy například řemeslníky, se případně rozšíří až na základě „rizikové analýzy“ Finanční správy. Oznámilo to ministerstvo financí, které po připomínkovém řízení zmírnilo svůj původní návrh. Další části chystaného zákona pak úřad upřesnil.
Uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti je nyní pojímáno pouze jako předběžné opatření, které bude možné využít dočasně, a to do doby zjednání nápravy. „Chceme dát jasně najevo, že není cílem Finanční správy poškodit poplatníkům jejich podnikání. Zároveň však musí existovat opatření, které Finanční a Celní správě umožní účinně a efektivně zasáhnout, když se někteří rozhodnou zákon nerespektovat,“ říká náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová.
Lidé si nemusí převzít účtenku
V původním návrhu počítalo ministerstvo s tím, že spotřebitelé si budou muset povinně převzít účtenku. Případnou sankci ale neřešilo. Z novější verze návrhu tuto povinnost odstranilo.
Přímo do zákona se naopak přece jen dostala úprava takzvané účtenkové loterie. Tu prosazovala – po slovenském vzoru – hlavně koaliční ČSSD. „Při její přípravě zohledníme dobré i špatné zkušenosti ze zahraničí tak, aby plnila roli motivačního nástroje. Zvažujeme spíše nepravidelné, tematické nebo regionálně zaměřené loterijní kampaně,“ dodává Hornochová.
Cílem elektronické evidence tržeb je podle ministerstva omezit daňové úniky, tedy vybrat více peněz z takzvané šedé ekonomiky zejména na dani z přidané hodnoty. Novinka má pomoci také poctivým podnikatelům, protože může odstranit konkurenty nedodržující pravidla.
DPH ve stravovacích službách klesne
Další kompenzací podnikatelům má být snížení daně z přidané hodnoty (DPH) v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou alkoholu, tabákových výrobků a doplňkového sortimentu. „Chceme narovnat nesystémovou stávající úpravu, kdy podnikatelé v pohostinství nakupují potraviny se sníženou patnáctiprocentní sazbou, ale prodávají s jedenadvacetiprocentní,“ vysvětluje Hornochová. Cílem je také zmírnění případného nárůstu cen v tomto segmentu. Právě v oblasti stravovacích služeb dochází podle dřívějších vyjádření ministerstva k výrazným daňovým únikům.
Místo původně plánovaných vyhlášek doplnilo ministerstvo více konkrétních ustanovení přímo do návrhu zákona. Podnikatelé by tak měli získat více právní jistoty. Jde například o stanovení údajů na účtence nebo přehled systémových výjimek, tedy tržeb, které budou z povinnosti elektronické evidence vyňaty.