Nová výletní tramvaj v Praze: Místo kabrioletu vyjede T3 Coupé, podívejte se na video

Od letošního podzimu má luxusní polootevřená tramvaj sloužit pro firemní akce, turistické jízdy i další příležitosti.
Video: Nová vizualizace tramvaje T3 Coupé. | Video: Anna Maresova designers

Praha - Nová vizualizace od designérského studia Anny Marešové podrobněji představuje tramvaj nazvanou T3 Coupé, která má od letošního října jezdit po Praze. Vedle komerčních pronájmů bude sloužit i turistům a pro další příležitosti.

Tramvaj T3 Coupé.
Tramvaj T3 Coupé. | Foto: Anna Marešová designers

Původní myšlenka přeměnit klasickou tramvaj na kabriolet se ukázala jako technicky obtížná, nakonec se tedy připravuje polootevřené řešení se zadní částí vozu bez oken. To umožní i lepší využití v zimním období, kdy je o pronájem tramvají pro různé firemní akce největší zájem.

První obrázky budoucí turistické atrakce představil dopravní podnik s designérským studiem už loni na podzim, nyní probíhá samotná přestavba v hostivařských dílnách.

Tramvaj T3 Coupé.
Tramvaj T3 Coupé. | Foto: Anna Marešová designers

Tramvaje T3 se vyráběly v závodě ČKD Tatra Smíchov od začátku 60. let do druhé poloviny 90. let minulého století a drží světový rekord v počtu vyrobených kusů jednoho typu.

Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil na prodej jízdenek. Cestující uvnitř najdou i původní znehodnocovač jízdenek.

Tramvaj T3 Coupé.
Tramvaj T3 Coupé. | Foto: Anna Marešová designers

Dopravní podnik očekává, že vznikne kultovní tramvaj navazující na úspěch takzvané Mazačky (vozu pro mazání kolejí), ale s komerčním potenciálem a luxusním vzhledem.

"V kombinaci s nostalgickou linkou číslo 23, Mazačkou a plánovaným rozvojem muzejní činnosti se jedná o ideální doplněk do celého konceptu komerčních, historických a nostalgických jízd," uvedl šéf podniku Martin Gillar.

Video: Podívejte se, co dělá Mazačka, když spíte

Oblíbená pražská mazací tramvaj se nezastaví, ani když vy spíte. Od června navíc měří kvalitu ovzduší a kropí tramvajové pásy. | Video: DPP
 

Právě se děje

před 16 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy