Záchrana sankcemi paralyzovaných letounů z Kunovic. Od Rusů kupuje továrnu Omnipol

Letoun L 410 v novém. Prohlédněte si novinku z Kunovic
Vývoj nového typu letounu přišel na téměř půl miliardy korun, zhruba polovinu zaplatilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Vedení Aircraft Industries očekává, že firmě pomůže uplatnit se na nových trzích – třeba v Severní Americe. Podnik by rád po nájezdu sériové produkce vyráběl až třicet strojů ročně – což by byl téměř dvojnásobný počet než dosud.
Sériová výroba by měla začít po dokončení certifikace v závěru roku 2017. Na snímku generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.
Díky výkonnější pohonné jednotce je maximální rychlost nové generace až 417 kilometrů za hodinu. Maximální dolet se pohybuje kolem 2500 kilometrů.
Do nové generace se vejde 19 cestujících plus dva piloti, interiér stroje je ale možné přestavět a využívat ho v různých variantách – například jako nákladní cargo nebo zdravotnický "medevac". Zobrazit 12 fotografií
Foto: Tomáš Škoda
ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 27. 4. 2022 11:18
Kunovického výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina Omnipol. Omnipol to oznámil ve středu. Cenu firmy ovšem neuvedly. Kunovický podnik zaměstnává téměř 1000 lidí. Vyrábí civilní letouny L 410 a L410 NG.

"Dne 21. dubna 2022 se ruský majitel a skupina Omnipol dohodli na prodeji 100 procent akcií společnosti Aircraft Industries do vlastnictví české společnosti OMPO Holding," uvedl Omnipol. Kunovická firma se podle něj dostala do existenčně nebezpečné situace po uvalení sankcí na Rusko, které tvořilo stěžejní trh firmy.

Loni v listopadu ale Omnipol a Aircraft Industries podepsaly dohodu o spolupráci, a kunovická firma by tak měla nahradit ruský trh dodávkami do jiných zemí. Uzavření nových kontraktů firmy předpokládají v nejbližších měsících.

Kunovický podnik dosud vyrobil víc než 8000 letadel a vyvezl je do 60 zemí, uvedl Omnipol. "Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce," podotkl prezident Omnipolu Jiří Podpěra. Připomněl, že Omnipol má také menšinový podíl ve firmě vlastnící Aero Vodochody Aerospace, výrobce letounů L-39NG.

Ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková uvedla, že kunovická firma s některými výrobními společnostmi skupiny Omnipol dlouhodobě spolupracuje. "Přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí," dodala. Předloni Aircraft Industries dodala zákazníkům 15 letadel a utržila téměř 2,282 miliardy korun, o téměř 300 milionů více než o rok dřív.

Aircraft Industries vedle výroby letadel také provozuje neveřejné mezinárodní letiště Kunovice a je zřizovatelem vlastní střední školy letecké. Server iRozhlas.cz v minulosti uvedl, že firmu zprostředkovaně ovládá podnikatel Iskander Machmudov, který je na seznamu vlivných ruských oligarchů, před nimiž varovalo americké ministerstvo financí.

Omnipol se vedle letecké techniky soustředí na obrannou a bezpečnostní elektroniku. Jeho dceřiné společnosti ERA a Mesit disponují pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů. Skupina zaměstnává více než 2800 lidí, z toho přes 400 zaměstnanců se podílí na výzkumu a vývoji nových produktů.

 

Právě se děje

Další zprávy