Restart letecké dopravy se blíží: Emirates zkouší na prvních cestujících covid pasy

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
16. 4. 2021 10:44
Letecká společnost Emirates, která je gigantem v oblasti dálkových letů, zavádí na zkoušku takzvané "covidové" pasy. Ty mají umožnit cestování i v době koronavirové pandemie. První cestující emirátských aerolinií Emirates si digitální doklad od Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) vyzkoušeli ve čtvrtek na letu z Dubaje do Barcelony.
Takhle vypadá aplikace cestovního pasu IATA, který má umožnit cestování i v době koronaviru.
Takhle vypadá aplikace cestovního pasu IATA, který má umožnit cestování i v době koronaviru. | Foto: Emirates

Digitální pas funguje jako mobilní aplikace. Cestující nejprve v aplikaci ověří svou identitu a následně nasdílejí společnosti Emirates svá data s výsledky testu na covid-19. Jedná se o cestovní pas od Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA), která jeho zavedení dlouhodobě podporuje, neboť letectví patří mezi pandemií nejvíce zasažené obory.

Zkušební cestování s koronavirovými pasy probíhá na vybraných letech aerolinií Emirates z Dubaje do Barcelony a z Londýna (letiště v Heathrow) do Dubaje. Brzy společnost přidá i další trasy, jak ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Pasažéři si před cestou musí stáhnout aplikaci a zaregistrovat se v digitálním pasu. V Dubaji Emirates spolupracují s laboratoří Prime Health Care Labs, která výsledky do aplikace vkládá. Lidé cestující z Velké Británie musí pro totéž využít firmu Screen4 Labs.

Aplikace IATA Travel Pass bude mít v sobě integrovaný registr všech cestovních náležitostí, aby pasažérům umožnila vyhledat aktuální cestovní informace a požadavky ke vstupu do všech zemí, bez ohledu na jejich cestovní itinerář.

Obsahovat bude i registr laboratoří, díky němuž si budou pasažéři
moci v místě odletu vybrat testovací centrum, které splňuje schválené standardy pro testování a případně i požadavky na očkování v jejich finální destinaci, doplnily Emirates v tiskové zprávě.

"Možnost zpracovat cestovní data pasažérů související s covid-19 v digitální podobě jsou cestou kupředu," komentoval to provozní ředitel Emirates Adel Al Redha.

Koronavirové pasy jsou velkým tématem i v Evropské unii. S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli v lednu premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů.

Poté se rozpoutala debata o etické vhodnosti takového opatření a také o tom, na co všechno by se očkovací pasy využívaly. Nejvíce se zmiňuje právě cestování, některé země již umožňují s očkovacím pasem nebo s potvrzením, že nemoc prodělali a mají dostatek protilátek, přístup na různé kulturní a další akce. Průkopníkem v tomto ohledu je Izrael.

Projekt vakcinačních pasů pro cestování po EU podporují mnohé evropské země včetně Česka nebo Slovenska. Naopak některé státy, jako třeba Německo a Francie, mají výhrady, protože přístup k vakcínám je ve většině zemí stále velmi omezený. Zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované a lidi, kteří nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni. Připomínají také možné porušování směrnic na ochranu osobních údajů.

Zdrženlivá je také Světová zdravotnická organizace (WHO). Kritici vidí nebezpečí koronavirových pasů také v mutacích koronaviru. V současné době se tak europoslanci i členské země pokoušejí najít shodu, jak konkrétně by pasy měly fungovat. S jejich zavedením se počítá už v létě.

Video: Krizový expert WHO varuje před zavedením covidových pasů (16. 3. 2021)

Krizový expert WHO varuje před zavedením covidových pasů (16. 3. 2021) | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy