Očkovací pas a cestovní bubliny. Jak může vypadat budoucnost dovolených

Jana Václavíková Jana Václavíková
10. 1. 2021 9:55
Světová pandemie koronaviru masivně zasáhla cestovní ruch. Státy i soukromé firmy ale hledají způsoby, za kterých by se dalo bezpečně cestovat. Přečtěte si, jak takzvané bubliny nebo očkovací pasy mohou změnit cesty na dovolené nebo za prací.

Očkovací pas

Jednou z podmínek bezproblémového cestování by mohl být v budoucnu takzvaný očkovací pas. Měl by být na rozdíl od cestovního pasu digitální jako mobilní aplikace. Variantu pro lidi bez potřebných telefonů by podle americké stanice CNN mohla představovat chytrá karta se stejnými informacemi.

Na takových mobilních aplikacích pracuje už několik soukromých firem a vlád. Například aplikaci s názvem CommonPass vyvíjí ve spolupráci s vládami 52 zemí Světové ekonomické fórum. Jejich aplikace by měla na základě zdravotních dat jedince ověřit stav očkování nebo výsledky testů na koronavirus, aniž by zároveň shromažďovala další osobní údaje. Následně by tak při případných kontrolách ukázala jen kladnou či zápornou odpověď. 

Aplikace se už nyní testuje na některých letištích. Svou vlastní aplikaci dokončuje také Indie, Singapur nebo Izrael.

Odbornice na turismus Wong King Yin ze singapurské Technologické univerzity Nanyang hongkongského deníku South China Morning Post řekla, že pokud se očkovací pasy ukážou jako účinné, stanou se běžnou součástí cestování, stejně jako se natrvalo zpřísnily kontroly na letištích po útocích z 11. září 2001.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy