Češi cestují i v krizi. Kupují levné lety na poslední chvíli, favorit je Portugalsko

ČTK ČTK
28. 10. 2020 20:51
Přes současný nepříznivý vývoj koronavirové krize Češi chtějí cestovat, proti minulosti ale letenky kupují krátce před odletem. Zaměřují se hlavně na levné lety za několik set korun, ceny proti loňsku na řadě linek klesly i o desítky procent. Uvedli to prodejci letenek. Celkově však poptávka v posledních týdnech klesá a proti loňsku je nižší o desítky procent. Na podzim oslabuje i letecký provoz.
Cestující na letišti Václava Havla v Praze.
Cestující na letišti Václava Havla v Praze. | Foto: Tomáš Vocelka

Koronavirová krize mění cestovatelské chování Čechů. "Lidé nakupují letenky většinou jednotky dnů před odletem," uvedla manažerka letenek Student Agency Věra Janičinová. V minulosti byla průměrná doba nákupu letenky před odletem v řádech týdnů či spíše měsíců.

Zatímco celkově cestování klesá, a to i v rámci Česka, zájem o last minute nákup letenek či dovolených naopak v posledních týdnech roste. Podle společnosti Kiwi.com roli hrají i současné nízké ceny letenek, které jsou do řady evropských měst v řádech stovek korun.

"Ceny jsou oproti loňskému roku výrazně nižší, například průměrná cena letenky do Spojeného království je teď na třetině," řekla Eliška Dočkalová z Kiwi.com. Na zájmu o rychlé vycestování se podle ní mohou projevovat i mírnější protikoronavirová opatření v některých zahraničních destinacích.

Podle statistik Kiwi.com či dalšího prodejce Letuška.cz se nejvíc lidí v poslední říjnový týden chystá do Portugalska. Oblíbené jsou také španělské ostrovy, Řecko či Velká Británie.

Podmínky pro cestování se v jednotlivých zemích stále mění. Například Student Agency proto nedávno zřídila na svém webu podstránku Kammůžu.cz, která ukazuje u jednotlivých turisticky populárních zemí, jaké náležitosti je třeba splnit, aby tam Češi mohli vycestovat.

"Chápeme, že je složité zorientovat se v nařízeních, slepých mapách a dlouhých seznamech, které se mění ze dne na den. Snažíme se proto našim zákazníkům zprostředkovat informace, které jsou pro ně důležité a pomohou jim k nákupu výhodných jízdenek, letenek či dovolené," uvedl ředitel Digitálních produktů Student Agency a RegioJet Petr Běťák.

Zhoršující se epidemická situace má ovšem negativní vliv na samotnou leteckou dopravu. Řada dopravců v posledních týdnech začala znovu rušit své linky. V minulých týdnech dopravci postupně přestali z Prahy létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Ve větší míře omezily dopravu největší letecké společnosti působící v Praze jako ČSA nebo Ryanair.

Český nápad má zachránit světový turismus: Investor málem přišel o ucho, říká Zychová

Na začátku krize nám padla čísla na nulu a byla to pohroma. Potvrdilo se ale, že bezkontaktní recepce je cesta, líčí šéfka startupu MyStay. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 31 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy