Podle Deníku N Huawei nedávno sama požádala, aby byl proces udělení prověrky zastaven, protože se pro ní nevyvíjel příznivě. "Společnost Huawei nyní zvažuje různé scénáře, které jsou založené na našich obchodních potřebách," uvedl mluvčí firmy Tomáš Kolder. Deník N uvedl, že Huawei žádala o prověrku na stupeň tajné.
Bezpečnostní prověrka je pro soukromé společnosti podmínkou k účasti ve vybraných státních tendrech. NBÚ záležitost nekomentoval.
Huawei ale momentálně nepotřebuje bezpečnostní prověrku pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku. Čínská firma patří mezi hlavní světové dodavatele této technologie.
Letos v dubnu ale Senát požádal vládu, aby vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku. Senátoři odkázali právě na varování, které v roce 2018 vydal NÚKIB. Úřad označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání tomu, že pro varování neexistují důkazy.
Evropská komise v lednu doporučila členským státům, aby nepouštěly firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí sítí 5G. Doporučení komise však nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, vyzývá ale k jednotnému postupu.
Video: Vyzkoušeli jsme první 5G síť v Česku. Těžko se hledá důvod, proč službu potřebujete