Praha – Do České národní banky se vrátilo přes 95 procent „papírových“ dvacetikorun. Naopak u padesátihaléřových mincí to bylo jen 20 procent, takže čtyři pětiny jich zůstaly mezi lidmi. Šestiletá lhůta pro výměnu neplatných bankovek a mincí skončila na konci srpna letošního roku.
Mezi lidmi zůstalo 5 185 650 kusů dvacetikorunových bankovek, což představuje 4,9 procenta z jejich množství v oběhu. U padesátihaléřů to je 365 434 151 kusů, tedy 80,7 procenta z celkového množství této nominální hodnoty.
„Uvedené množství nevrácených mincí je sice vysoké, ale nijak výjimečné. Velký rozdíl v návratnosti mezi mincí a bankovkou je zcela běžný - i ve stejné nominální hodnotě se mincí vrací méně. Obecně navíc platí, že čím nižší je nominální hodnota, tím větší množství peněz se z oběhu nevrátí,“ říká mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann.
„Papírové dvacetikoruny budou standardně rozřezány na takzvanou bankovkovou drť. Padesátihaléře budou prodány jako hliník, jehož množství činí díky vráceným mincím 78 tun,“ dodává mluvčí.
O ukončení platnosti obou nominálů rozhodla bankovní rada České národní banky 31. ledna 2008, neboť přestaly plnit funkci oběživa. To v praxi znamená, že se jich z oběhu zpět do centrální banky vracela pouze malá část.