Nová desetieurová bankovka: Přichází druhá princezna Europa

Petr Kučera Petr Kučera
22. 9. 2014 15:55
Nová série má více bezpečnostních prvků a odolnější nátěr.
Nová bankovka.
Nová bankovka. | Foto: ECB

Frankfurt - V úterý vstoupí do oběhu nová bankovka v hodnotě deset eur, kterou Evropská centrální banka představila v lednu. 

Jde o druhou bankovku z nové série nazvané Europa, která má více bezpečnostních prvků, a tím i posílenou ochranu před paděláním. Nová série má mít díky speciálnímu laku také odolnější nátěr, je tedy i nepatrně silnější a těžší.

První bankovka z nové série - v hodnotě pěti eur - je v oběhu od začátku loňského května. V dalších letech mají postupně následovat další bankovky vzestupně podle své nominální hodnoty, tedy od nejčastěji používaných. V příštím roce přijde řada na hodnotu dvaceti eur.

Bankovka 10 eur stará
Bankovka 10 eur stará | Foto: ECB

Nominální hodnoty bankovek zůstávají beze změny, tedy pět, deset, dvacet, padesát, sto, dvě stě a pět set euro. K úpravě podoby eurobankovek byl vybrán Reinhold Gerstetter, nezávislý návrhář bankovek z Berlína.

S Maltou, Kyprem i cyrilicí

Společným motivem nové série je bájná řecká princezna Europa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka a která dala název celému kontinentu. Další motiv zůstává z první série - epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.

Oproti první verzi zohledňuje přicházející série také nové členské státy. Upravená mapa Evropy zahrnuje Maltu a Kypr, název měny je vedle latinky a řecké abecedy nově také v cyrilici (Bulharsko).

Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur).

Foto: Reuters

Rychlost obměny starých bankovek za nové se bude lišit podle států vzhledem k tomu, že každá země má svůj vlastní „hotovostní cyklus". Obě série tedy zatím nadále obíhají společně. Datum, kdy původní bankovky skončí, slibuje centrální banka oznámit s dostatečným předstihem, přičemž i nadále si je půjde vyměnit u národních centrálních bank eurozóny bez časového omezení.

Tisknou se i v Polsku

Bankovky se tisknou v několika zemích včetně Polska, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy