Nová desetieurová bankovka: Přichází druhá princezna Europa

Petr Kučera Petr Kučera
22. 9. 2014 15:55
Nová série má více bezpečnostních prvků a odolnější nátěr.
Nová bankovka.
Nová bankovka. | Foto: ECB

Frankfurt - V úterý vstoupí do oběhu nová bankovka v hodnotě deset eur, kterou Evropská centrální banka představila v lednu. 

Jde o druhou bankovku z nové série nazvané Europa, která má více bezpečnostních prvků, a tím i posílenou ochranu před paděláním. Nová série má mít díky speciálnímu laku také odolnější nátěr, je tedy i nepatrně silnější a těžší.

První bankovka z nové série - v hodnotě pěti eur - je v oběhu od začátku loňského května. V dalších letech mají postupně následovat další bankovky vzestupně podle své nominální hodnoty, tedy od nejčastěji používaných. V příštím roce přijde řada na hodnotu dvaceti eur.

Bankovka 10 eur stará
Bankovka 10 eur stará | Foto: ECB

Nominální hodnoty bankovek zůstávají beze změny, tedy pět, deset, dvacet, padesát, sto, dvě stě a pět set euro. K úpravě podoby eurobankovek byl vybrán Reinhold Gerstetter, nezávislý návrhář bankovek z Berlína.

S Maltou, Kyprem i cyrilicí

Společným motivem nové série je bájná řecká princezna Europa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka a která dala název celému kontinentu. Další motiv zůstává z první série - epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.

Oproti první verzi zohledňuje přicházející série také nové členské státy. Upravená mapa Evropy zahrnuje Maltu a Kypr, název měny je vedle latinky a řecké abecedy nově také v cyrilici (Bulharsko).

Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur).

Foto: Reuters

Rychlost obměny starých bankovek za nové se bude lišit podle států vzhledem k tomu, že každá země má svůj vlastní „hotovostní cyklus". Obě série tedy zatím nadále obíhají společně. Datum, kdy původní bankovky skončí, slibuje centrální banka oznámit s dostatečným předstihem, přičemž i nadále si je půjde vyměnit u národních centrálních bank eurozóny bez časového omezení.

Tisknou se i v Polsku

Bankovky se tisknou v několika zemích včetně Polska, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.

 

Právě se děje

Další zprávy