Nová desetieurová bankovka: Přichází druhá princezna Europa

Petr Kučera Petr Kučera
22. 9. 2014 15:55
Nová série má více bezpečnostních prvků a odolnější nátěr.
Nová bankovka.
Nová bankovka. | Foto: ECB

Frankfurt - V úterý vstoupí do oběhu nová bankovka v hodnotě deset eur, kterou Evropská centrální banka představila v lednu. 

Jde o druhou bankovku z nové série nazvané Europa, která má více bezpečnostních prvků, a tím i posílenou ochranu před paděláním. Nová série má mít díky speciálnímu laku také odolnější nátěr, je tedy i nepatrně silnější a těžší.

První bankovka z nové série - v hodnotě pěti eur - je v oběhu od začátku loňského května. V dalších letech mají postupně následovat další bankovky vzestupně podle své nominální hodnoty, tedy od nejčastěji používaných. V příštím roce přijde řada na hodnotu dvaceti eur.

Bankovka 10 eur stará
Bankovka 10 eur stará | Foto: ECB

Nominální hodnoty bankovek zůstávají beze změny, tedy pět, deset, dvacet, padesát, sto, dvě stě a pět set euro. K úpravě podoby eurobankovek byl vybrán Reinhold Gerstetter, nezávislý návrhář bankovek z Berlína.

S Maltou, Kyprem i cyrilicí

Společným motivem nové série je bájná řecká princezna Europa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka a která dala název celému kontinentu. Další motiv zůstává z první série - epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.

Oproti první verzi zohledňuje přicházející série také nové členské státy. Upravená mapa Evropy zahrnuje Maltu a Kypr, název měny je vedle latinky a řecké abecedy nově také v cyrilici (Bulharsko).

Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur).

Foto: Reuters

Rychlost obměny starých bankovek za nové se bude lišit podle států vzhledem k tomu, že každá země má svůj vlastní „hotovostní cyklus". Obě série tedy zatím nadále obíhají společně. Datum, kdy původní bankovky skončí, slibuje centrální banka oznámit s dostatečným předstihem, přičemž i nadále si je půjde vyměnit u národních centrálních bank eurozóny bez časového omezení.

Tisknou se i v Polsku

Bankovky se tisknou v několika zemích včetně Polska, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy