Česká koruna je podhodnocená, potvrzuje nový Big Mac Index

Eliška Dokulilová, Kateřina Kratochvílová
22. 7. 2016 17:30
Nejdražší hamburgery - za sedm dolarů - mají ve Švýcarsku. Za pouhý dolar a půl prodávají nejlevnější Big Mac na Ukrajině. Podle červencové aktualizace Big Mac Indexu je česká koruna vůči dolaru zhruba o 40 procent podhodnocena, Češi by tak měli za dolar platit necelých 15 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: McDonald‘s

Praha - Takzvaný Big Mac Index už třicet let sleduje výkyvy světových měn na základě ceny světoznámého hamburgeru společnosti McDonald’s. Podle jeho červencové aktualizace je česká koruna vůči dolaru zhruba o 40 procent podhodnocena, a Češi by tak měli za dolar platit necelých 15 korun. Podle oficiálního kurzu ČNB se nyní za dolar platí přes 24,50 koruny.

Index, který vychází každého půl roku v časopise The Economist, sleduje proměny ekonomiky jednotlivých zemí podle teorie parity kupní síly. Ta počítá s tím, že by stejné výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem stát v různých zemích stejně.

"Je to ale velice zjednodušené srovnání, protože na kupní sílu působí celá řada dalších faktorů, jako jsou třeba náklady na výrobu hamburgeru nebo mzdy," vysvětluje hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Sendvič se dvěma plátky masa, okurkami, cibulí, sýrem a omáčkou, který se v Americe prodává už od roku 1967, si dnes Češi mohou vychutnat asi za 75 korun, což jsou přibližně tři dolary. Podle aktuálních údajů z indexu je to o dva dolary méně než ve Spojených státech, kde stojí v přepočtu přibližně 123 korun.

Nejdražší hamburgery, za sedm dolarů (172 korun), mají ve Švýcarsku, které se v indexu dlouhodobě drží na předních příčkách. A za pouhý dolar a půl, tedy asi 39 korun, prodávají nejlevnější Big Mac na Ukrajině. V eurozóně pak za americkou pochoutku obyvatelé zaplatí v průměru 4,2 dolaru, tedy asi stokorunu.

Země Cena v USD Rozdíl oproti ceně v USA
Švýcarsko 6,59 +30,8 %
Norsko 5,51 +9,3 %
Švédsko 5,23 +3,7 %
USA 5,04 -
Eurozóna 4,21 -16,6 %
Velká Británie 3,94 -21,8 %
Maďarsko 3,15 -37,5 %
ČR 3,06 -39,4 %
Čína 2,79 -44,7 %
Polsko 2,42 -52 %
Rusko 2,05 -59,3 %
Malajsie 1,99 -60,6 %
Ukrajina 1,57 -68,8 %

Zdroj: The Economist, červenec 2016

Z porovnání cen tak vyplývá, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 39,4 procenta, což je skoro nejvíce od roku 2011, kdy se v Česku dal Big Mac pořídit zhruba za stejnou sumu jako v Americe.

"Rozhodně to ale nelze interpretovat tak, že by šlo o nějakou rovnovážnou hodnotu a měli bychom za dolar patnáct korun opravdu platit. Kdyby to tak bylo, drtivá většina našich exportérů rázem zbankrotuje," říká Vejmělek.

Big Mac Index podle Vejmělka spíše než o stavu české ekonomiky vypovídá o postavení dolaru na globálním trhu. Je navíc potřeba počítat s tím, že dolar jako referenční hodnota se v čase rovněž mění.

Pro Česko je podle Vejmělka mnohem důležitější, jak si koruna stojí vůči euru. Kurz koruny vůči evropské měně ale Česká národní banka dlouhodobě reguluje tak, aby její cena neklesla pod 27 korun za euro.

Paritu kupní síly jako ukazatel vývoje měn lze podle mnohých ekonomických teorií sledovat pouze v dlouhodobém intervalu až několika desetiletí. Jeden z indexů, které s ní počítají, přitom letos nově představila i česká analytická společnost Roklen. Podle ní by měl Čechy dolar stát necelých dvanáct korun.

Na rozdíl od Big Macu počítá index Roklenu s cenou patnácti základních potravin od pečiva, masa, mléčných výrobků až po ovoce a zeleninu, které se pro výpočet měnové síly zprůměrují. V jeho případě ale kromě místních podmínek hrají roli i samotné preference spotřebitelů, které se mohou v různých zemích lišit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 44 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy