Kolik vydělal váš penzijní fond? Známe výsledky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 6. 2012 5:00
Potvrzeno: Jen čtyři penzijní fondy vloni porazily inflaci

Praha - Jen čtyři penzijní fondy z devíti na českém trhu vloni dokázaly reálně zhodnotit úspory klientů díky tomu, že jejich výnos přesahuje inflaci.

Online deník Aktuálně.cz již zná přesné výsledky osmi z nich. Devátý - Allianz penzijní fond - sice výsledek upřesní až v průběhu června po valné hromadě, již nyní je ale jasné, že bude nejlepší. Jeho zástupci avizují výnos v rozmezí 2,5 až 3 procenta.

Během minulých dnů své výsledky oznámily další tři fondy: AXA připíše 1,47 procenta, Aegon 1,6 procenta a Penzijní fond České spořitelny 2,07 procenta - jako jediný z této trojice tedy zůstal nad inflací (1,9 %).

Teprve v příštím týdnu pak bude svým zhruba 1,2 milionu klientů oznamovat výsledek roku 2011 největší penzijní fond ze skupiny České pojišťovny. Jeho mluvčí Petr Brousil již ale online deníku Aktuálně.cz sdělil, že zhodnocení činí 1,5 procenta.

Již dříve oznámily své výsledky další čtyři fondy. Z nich se mohou nejvíce radovat lidé, kteří se rozhodli pro ING Penzijní fond (2,14 %), naopak smutní budou klienti Generali penzijního fondu, jimž se úspory zhodnotí o drobná 0,3 procenta.

Dva fondy nad pěti procenty

Smutek z výsledku roku 2011 klientům Generali penzijního fondu může zmírnit pohled na další tabulku. Ta ukazuje průměrné výnosy připisované penzijními fondy od počátku penzijního připojištění v Česku, tedy od roku 1995. Právě Generali totiž spolu s ING jako jediné dva fondy přesáhly hranici pěti procent.

Výsledky v tabulce zkresluje fakt, že Allianz na trh penzijního připojištění vstoupila až o dva roky později. Promeškala tak polovinu z období, v němž se zhodnocení u konkurence dostalo i nad hranici dvanácti procent ročně a kdy inflace dosahovala k devíti procentům. Navíc průměr u Allianz může být mírně vyšší (i když jen o setiny), než jak ho ukazuje tabulka. Počítáme v ní totiž jen s možným minimem za rok 2011 ve výši 2,5 procent.

Ještě více „neporovnatelné" jsou výsledky penzijního fondu Aegon, který na trhu působí teprve od roku 2007.

* pro rok 2011 počítáme s minimálním možným zhodnocením ve výši 2,5 %; Allianz PF na trhu působí od roku 1997
** na trhu od roku 2007

Fondy plní svou úlohu

Znevýhodnění dvou zmíněných fondů v žebříčku průměrného zhodnocení lze eliminovat tak, že od průměrných nominálních výnosů z předchozí tabulky odečteme průměrnou výši inflaci za období, ve kterém na trhu jednotlivé fondy působí.

Aegon si polepšuje jen o jednu příčku na předposlední místo. Lépe je na tom při srovnání reálných zhodnocení Allianz penzijní fond, který se ze třetího nejméně úspěšného stává třetím nejúspěšnějším.

Tabulka také ukazuje, že penzijní fondy v dlouhodobém měřítku dokážou uchovat reálnou hodnotu úspor. Jedině Penzijní fond České spořitelny se pohybuje v záporných hodnotách, ale ani u něj nedochází k výraznému poklesu hodnoty. Dobrá vizitka to pro něj ale každopádně není.

Obecně lze však říci, že penzijní fondy zvládají svůj hlavní úkol (uchovat hodnotu úspor), když o výnosnost penzijního spoření se stará především státní příspěvek.

* pro rok 2011 počítáme s minimálním možným zhodnocením ve výši 2,5 %; Allianz PF na trhu působí od roku 1997
** na trhu od roku 2007

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaký penzijní fond si vybrat?

 

Právě se děje

před 8 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy