Založili klub, aby měli CD zadarmo. Finta ale nevyšla

Tomáš Fránek
21. 4. 2010 17:47
Ústavní soud odmítl stížnost muže, který založil klub na půjčování cédeček
Virtuální videopůjčovna bude půjčovat i "trháky" předních světových producentů
Virtuální videopůjčovna bude půjčovat i "trháky" předních světových producentů | Foto: Petr Jemelka

Brno - Finta, která měla umožnit tisícům lidi v Česku zdarma si navzájem půjčovat CD bez placení autorských práv umělcům, nevyšla.

Po pěti letech to definitivně potvrdil Ústavní soud, který odmítl stížnost muže - zakladatele Klubu MCD. V něm se začali sdružovat lidé a zdarma si půjčovali nosiče.

Takový klub je totiž podle soudců skrytá půjčovna, která se tak vyhýbá povinnostem vyplývajícím ze zákona o autorským právech - tedy placení peněz za práva umělcům. Klub tak nesmí CD nabízet.

Tisíce lidí v klubu

Klub umožňující vzájemnou výměnu CD vznikl na Vysočině, jeho členem se mohl stát každý po zaplacení vstupního vkladu ve výši 200 korun. Klub MCD byl označený za zájmové sdružení občanů, kteří se rozhodli společně naplňovat své hudební záliby.

"Smlouvou o sdružení vznikla vzájemná spolupráce účastníků sdružení - spolumajitelů kompaktních disků při společném využívání klubových služeb, zajišťujících zejména přístup členů sdružení ke klubové sbírce CD," uvedl zakladatel klubu.

Krajský soud v Brně, Vrchní soud v Olomouci i Nejvyšší soud, kam případ s návrhem na zákaz půjčování CD v rámci sdružení doputoval, rozhodly, že sdružení je vlastně skrytá půjčovna. A založení klubu je jenom finta, která má obejít to, co oficiální půjčovny dělat musí - tedy odvádět poplatky za autorská práva.

Majitel klubu se ale ještě pokusil tento verdikt zvrátit u Ústavního soudu.

Podle něj lidé v klubu CD používali nosiče jenom pro vlastní potřebu. "Účastníci sdružení nezpřístupňují nosiče se záznamy veřejnosti, ale pouze ostatním spoluvlastníkům. Nejde tedy o žádnou neospravedlnitelnou újmu na úkor autorů," uvedl muž v ústavní stížnosti.

Senát Ústavního soudu vedený soudkyní Dagmar Lastoveckou označil stížnost za zjevně neopodstatněnou a odmítl ji.
Podle ústavních soudců soudy ve svém verdiktu jasně a srozumitelně rozhodly, že použití CD pro osobní potřebu je v zákoně myšleno pro využití nosičů v rámci rodiny a přátel.

Jste skrytá půjčovna, plaťte

V situaci, kdy v klubu bylo zaregistrováno už několik tisíc lidí, o žádné použití pro osobní potřebu nejde. "Jedná se o činnost vykazující znaky půjčovny," uvedli soudci.

Ústavní soudci uvedli, že je v takovém případě velmi obtížné rozumně a spravedlivě argumentovat ve prospěch zakladatele klubu. Podle soudců není spravedlivá ochrana autorských práv umělců to, že se k jejich dílům díky rozsáhlé databázi CD bez licence a bez náležité odměny dostane zdarma předem neurčený počet lidí.

"Daná činnost vskutku zastřeně vykazuje znaky půjčovny CD, a obchází tak relevantní ustanovení na ochranu autorských práv," rozhodli ústavní soudci.

Půjčovny CD a DVD nyní zažívají v Česku těžké časy. Půjčovny se tak stěhují z klasických kamenných provozoven na internet, kde tyto sužby podle jejich provozovatelů mohou mnohem lépe čelit konkurenci levných DVD i nelegálnímu stahování filmů a hudby. V posledních letech kvůli tomu byly v Česku zavřeny stovky videopůjčoven.

Poptávka po službách klasických videopůjčoven v posledních letech dramaticky klesá, a to zejména kvůli levným DVD v obchodech a trafikách. Tuzemský trh jen předloni zaplavilo nejméně 219 milionů levných filmových DVD a CD. To je zhruba trojnásobek ve srovnání s rokem 2007.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy