Zakázat trestaným podnikat není v pořádku, platí to dál

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 4. 2009 11:38
Ústavní soud potvrdil, že část živnostenského zákona odporuje Listině základních práv a svobod. Zrušit ji však nemůže

Brno - Člověk odsouzený v minulosti za trestný čin, kterému byl uložený nepodmíněný trest v délce alespoň jednoho roku, může podle živnostenského zákona na podnikání zapomenout. Nesplňuje totiž podmínku bezúhonnosti. Toto ustanovení však odporuje Listině základních práv a svobod. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud.

Problematická část však ze zákona nezmizí. Krajský soud v Plzni, který podal k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení, totiž vycházel ze staré verze zákona, platné do loňského června. Mezitím však začala platit novela zákona. Ta obsahuje stejné ustanovení.

„Ústavní soud je vázán návrhem, nemůže zrušit nic, co navrhovatel ke zrušení nepředkládal. V tomto případě návrh směřoval k verzi živnostenského zákona, která dnes již neplatí. Proti této starší verzi směřoval z toho důvodu, že zase krajský soud může návrh na zrušení zákona podat pouze v souvislosti s případem, který posuzuje, a ten se stal před červnem 2008," vysvětlil ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil.

Kontroverzní ustanovení začalo platit spolu s novelou zákona v roce 2003. Předtím platilo, že bezúhonný není jen člověk, který byl odsouzen za trestný čin související s předmětem podnikání.

Nové ustanovená mělo omezit možnost podnikat všem, kdo už spáchali trestný čin související s podnikáním obecně. A právě v tom je podle Krajského soudu v Plzni problém. Právo na podnikání totiž zaručuje právě Listina základních práv a svobod. Zásah do tohoto práva musí být podle soudu důvodný a musí respektovat specifika konkrétního případu.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy