Miliardová pokuta strojírnám platí, rozhodl soud

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 4. 2009 14:48
Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti ÚOHS a zrušil verdikt Krajského soudu v Brně
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Téměř miliardová pokuta, kterou před dvěma lety udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže celkem 16 firmám z nadnárodních holdingů za mnohaletý kartel, platí.

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti antimonopolního úřadu a anuloval verdikt Krajského soudu v Brně. Ten pokutu úřadu loni zrušil. Nyní se ale musí kauzou zabývat znovu. Vyplývá to z úřední desky soudu.

Sankce, která je nejvyšší v historii úřadu, týká se například firem Alstom, Hitachi, Siemens nebo Toshiba.

Podle úřadu firmy od roku 1988 do roku 2004 nezákonně kooperovaly v tendrech. Sdělovaly si ceny svých nabídek, a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila.

V Česku jde jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů korun. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

Za stejný prohřešek už firmy pokutovala Evropská komise a za jeden kartel nelze trestat dvakrát, uvedl loni soudce Krajského soudu v Brně David Raus k důvodům zrušení pokuty. Kartel jako takový soud nezpochybnil.

Evropská komise stejným firmám vyměřila pokutu v celkové výši přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun), šlo o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii evropského soutěžního práva.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy