Za ukradenou tvář dostane modelka odškodné

Tomáš Fránek
19. 5. 2008 15:00
Peníze vysoudila dýdžejka Ladida na OP Prostějov

Brno - Žena, jejíž tvář se bez jejího souhlasu objevila na etiketě riflí značky William & Delvin od firmy OP Prostějov, dostane odškodné.
 
Nejvyšší soud totiž s definitivní platností potvrdil verdikt olomouckého Vrchního soudu, který rozhodl, že bývalá modelka Linda Štěpničková, nyní známá jako dýdžejka pod jménem Ladida, dostane odškodnění ve výši 30 tisíc korun.

Známá umělkyně

Žena ale požadovala vyšší odškodnění. "Soud dostatečně nepřihlédl ke skutečnosti, že žalobkyně byla v roce 2003 známou umělkyní," uvedli její právníci v dovolání.

Podle Nejvyššího soudu je ale třicetitisícové odškodnění v pořádku. "Rozhodnutí přihlíží jak k závažnosti vzniklé újmy, tak k okolnostem, za nichž k porušení práva došlo," uvedl v usnesení předseda senátu Petr Pavlík.

Spor o tvář dívky na etiketě riflí přitom soudy řešily skoro tři roky. K použití své tváře na etiketě nedala modelka souhlas. Krajský soud v Brně jí přiznal sto tisíc korun, Vrchní soud v Olomouci ale tento verdikt zrušil. Fotografie nebyly vulgární a nedošlo tak ke snížení vážnosti a důstojnosti modelky, rozhodl soud.

Nejvyšší soud ale při svém prvním rozhodování loni v únoru takový verdikt zrušil s odvoláním, že došlo k zásahu do osobních práv modelky.

"Nezadatelným právem fyzické osoby je svobodně se rozhodnout, zda jejích zákonem chráněných osobnostních hodnot (zde její podobizny) bude využito například pro komerční (reklamní) účely," uvedl soud.

Prospěch firmy

Vrchní soud v Olomouci tak napodruhé dívce přiznal odškodnění ve výši 30 tisíc korun. Soud přihlédl k tomu, že dívka byla známou umělkyní s mezinárodním věhlasem.

"Podobizna její tváře byla (žalovanou) spojena s výrobky ve výprodeji ke komerční reklamě, ze které měla žalovaná (OP Prostějov) nepochybně prospěch při obchodování," uvedli soudci.

Džínsy se značkou William & Delvin vyrábí firma od roku 1996. Tuto značku firma zavedla poté, co jí vypověděl bez udání důvodu ředitel mnichovské centrály firmy HIS Evropa smlouvu, na jejímž základě OP více než pět let vyráběl licenční džínsové oblečení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 35 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 41 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy