Za měsíc přišlo o práci přes 32 tisíc lidí

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 3. 2009 9:50
Nezaměstnanost v únoru vrostla na 7,4 procenta.
Foto: MPSV

Praha - Česká republika se z pohledu nezaměstnanosti vrátila o dva roky zpátky. Podle čerstvých údajů Ministerstva práce a sociálních věcí totiž povyskočila z lednových 6,8 procenta na 7,4 procenta. To představuje 416 621 uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost se tak dostala na stejnou úroveň jako v březnu roku 2007.

Zatímco oproti letošnímu lednu přibylo lidí bez práce 0,6 procenta, meziročně - tedy oproti loňskému únoru - vzrostla míra nezaměstnanosti  o 1,5 procenta. Za jediný měsíc se databáze úřadů práce rozrostly o 32 779 lidí. Zato novou práci si úspěšně našlo o 2 426 lidí méně než v lednu.

Na rostoucí míře nezaměstnanosti jsou podle úředníků nejvíce biti lidé, kteří i v běžných podmínkách práci shánějí obtížně. Patří mezi ně nekvalifikovaní, dlouhodobě nezaměstnaní, hadicapovaní či lidé starší 50 let.

Nárůst je vyšší než se čekalo

Aktuální čísla zaskočila i odborníky. „Dnes zveřejněná data nás překvapila. Míra nezaměstnanosti v únoru stoupla na 7,4 procenta - tedy podstatně více, než se očekávalo. Průměr očekávání analytiků činil jen sedm procent," říká analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Lidí bez práce přibývalo bez výjimky v celé České republice. Nejvýše na Mostecku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 14,7 procenta. Jen o dvě desetiny procentního bodu méně nezaměstnaných mají v okrese Jeseník.

Nadpoloviční většina úřadů práce navíc zaznamenala vyšší míru nezaměstnanosti, než byl republikový průměr. Celková čísla snižují okresy Praha-východ a Praha-západ, kde míra nepřekročila 2,5 procenta. Pod čtyřmi procenty jsou ještě okresy Mladá Boleslav a Benešov.

Právě Mladá Boleslav však i přesto patří k okresům, kde lidí bez práci přibývalo nejrychleji. Od ledna o 17, 4 procenta. „Čísla zvýšili především agenturní pracovníci, kteří přišli o práci. A také uchazeči ze zemí Evropské unie, kteří se evidovali u nás. Převážná většina z nich pracovala ve Škodě Auto nebo v jedné z desítek jejích dodavatelských firem," upřesňuje analytik mladoboleslavského úřadu práce Lubomír Kiš.

Spolu s rostoucí mírou nezaměstnanosti se v údajích ministerstva práce a sociálních věcí projevuje také rychlý úbytek volných pracovních míst. V průběhu února zmizelo v Česku 3 613 volných pozic, na konci měsíce jich bylo k dispozici pouze 64 881. Na jedno volné místo tak v průměru připadalo víc než šest uchazečů. Ještě mnohem horší je situace pro zdravotně postižené. Na jediné místo připadá v průměru 24,2 uchazeče s nějakým druhem handicapu.

Foto: Aktuálně.cz
Praktické rady:
Ještě vám nepřišla výplata? Podívejte se, co dělat
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze
Kdy vám firma může snížit mzdu a jak se bránit
Výpověď z práce musí mít důvod, radí expertka online

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy