Za měsíc přišlo o práci přes 32 tisíc lidí

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 3. 2009 9:50
Nezaměstnanost v únoru vrostla na 7,4 procenta.
Foto: MPSV

Praha - Česká republika se z pohledu nezaměstnanosti vrátila o dva roky zpátky. Podle čerstvých údajů Ministerstva práce a sociálních věcí totiž povyskočila z lednových 6,8 procenta na 7,4 procenta. To představuje 416 621 uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost se tak dostala na stejnou úroveň jako v březnu roku 2007.

Zatímco oproti letošnímu lednu přibylo lidí bez práce 0,6 procenta, meziročně - tedy oproti loňskému únoru - vzrostla míra nezaměstnanosti  o 1,5 procenta. Za jediný měsíc se databáze úřadů práce rozrostly o 32 779 lidí. Zato novou práci si úspěšně našlo o 2 426 lidí méně než v lednu.

Na rostoucí míře nezaměstnanosti jsou podle úředníků nejvíce biti lidé, kteří i v běžných podmínkách práci shánějí obtížně. Patří mezi ně nekvalifikovaní, dlouhodobě nezaměstnaní, hadicapovaní či lidé starší 50 let.

Nárůst je vyšší než se čekalo

Aktuální čísla zaskočila i odborníky. „Dnes zveřejněná data nás překvapila. Míra nezaměstnanosti v únoru stoupla na 7,4 procenta - tedy podstatně více, než se očekávalo. Průměr očekávání analytiků činil jen sedm procent," říká analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Lidí bez práce přibývalo bez výjimky v celé České republice. Nejvýše na Mostecku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 14,7 procenta. Jen o dvě desetiny procentního bodu méně nezaměstnaných mají v okrese Jeseník.

Nadpoloviční většina úřadů práce navíc zaznamenala vyšší míru nezaměstnanosti, než byl republikový průměr. Celková čísla snižují okresy Praha-východ a Praha-západ, kde míra nepřekročila 2,5 procenta. Pod čtyřmi procenty jsou ještě okresy Mladá Boleslav a Benešov.

Právě Mladá Boleslav však i přesto patří k okresům, kde lidí bez práci přibývalo nejrychleji. Od ledna o 17, 4 procenta. „Čísla zvýšili především agenturní pracovníci, kteří přišli o práci. A také uchazeči ze zemí Evropské unie, kteří se evidovali u nás. Převážná většina z nich pracovala ve Škodě Auto nebo v jedné z desítek jejích dodavatelských firem," upřesňuje analytik mladoboleslavského úřadu práce Lubomír Kiš.

Spolu s rostoucí mírou nezaměstnanosti se v údajích ministerstva práce a sociálních věcí projevuje také rychlý úbytek volných pracovních míst. V průběhu února zmizelo v Česku 3 613 volných pozic, na konci měsíce jich bylo k dispozici pouze 64 881. Na jedno volné místo tak v průměru připadalo víc než šest uchazečů. Ještě mnohem horší je situace pro zdravotně postižené. Na jediné místo připadá v průměru 24,2 uchazeče s nějakým druhem handicapu.

Foto: Aktuálně.cz
Praktické rady:
Ještě vám nepřišla výplata? Podívejte se, co dělat
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze
Kdy vám firma může snížit mzdu a jak se bránit
Výpověď z práce musí mít důvod, radí expertka online

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy