Vláda chystá pro ČEZ obdobnou garanci jako solárníkům

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
29. 1. 2013 16:10
Zda garanci za Temelín zaplatí spotřebitelé, nebo daňoví poplatníci, zatím není rozhodnuto
Vizualizace nových bloků v jaderné elektrárně Temelín.
Vizualizace nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud se ČEZ pustí do stavby nových bloků v Temelíně, bude to jen s garancí státu. Vláda se zaváže, že pokud po dostavbě klesne cena elektřiny na trzích tak nízko, že by ČEZ na mnohasetmiliardovou investici doplácel, bude stát část ztráty kompenzovat, píše v úterním vydání deník Insider.

Jde o podobný mechanismus, z jakého dosud těžili investoři do solárních či větrných elektráren, připomíná Insider. Díky garanci bude mít ČEZ zaručenou minimální cenu produkce z nových bloků. "Vláda zadala úkol, abychom připravili garanční mechanismus," citoval deník náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce.

"Systém podpory obnovitelných zdrojů způsobil pokřivení trhů tak, že aktuálně nelze nikde v Evropě realizovat stavbu klasických elektráren, a tak jsou tyto investice podporovány, jen formy se liší. Proto například vláda v Británii připravila stabilní výkupní tarif pro jaderné elektrárny," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jak bude vypadat garanční mechanismus? Jak ovlivní šanci na dostavbu Temelína kolaps trhu s emisními povolenkami? A jak vidí dostavbu Temelína Daniel Křetínský nebo uznávaný analytik Michal Šnobr? Čtěte v úterním vydání placeného deníku Insider.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy