Vláda chystá pro ČEZ obdobnou garanci jako solárníkům

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
29. 1. 2013 16:10
Zda garanci za Temelín zaplatí spotřebitelé, nebo daňoví poplatníci, zatím není rozhodnuto
Vizualizace nových bloků v jaderné elektrárně Temelín.
Vizualizace nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud se ČEZ pustí do stavby nových bloků v Temelíně, bude to jen s garancí státu. Vláda se zaváže, že pokud po dostavbě klesne cena elektřiny na trzích tak nízko, že by ČEZ na mnohasetmiliardovou investici doplácel, bude stát část ztráty kompenzovat, píše v úterním vydání deník Insider.

Jde o podobný mechanismus, z jakého dosud těžili investoři do solárních či větrných elektráren, připomíná Insider. Díky garanci bude mít ČEZ zaručenou minimální cenu produkce z nových bloků. "Vláda zadala úkol, abychom připravili garanční mechanismus," citoval deník náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce.

"Systém podpory obnovitelných zdrojů způsobil pokřivení trhů tak, že aktuálně nelze nikde v Evropě realizovat stavbu klasických elektráren, a tak jsou tyto investice podporovány, jen formy se liší. Proto například vláda v Británii připravila stabilní výkupní tarif pro jaderné elektrárny," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jak bude vypadat garanční mechanismus? Jak ovlivní šanci na dostavbu Temelína kolaps trhu s emisními povolenkami? A jak vidí dostavbu Temelína Daniel Křetínský nebo uznávaný analytik Michal Šnobr? Čtěte v úterním vydání placeného deníku Insider.

 

Právě se děje

před 17 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy