Šéf Westinghouse: Jednání Rusů v tendru je "neuctivé"

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
29. 1. 2013 16:17
Westinghouse prý při dostavbě Temelína i jinde v Evropě využije českou ocel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Westinghouse, japonsko-americký uchazeč o dostavbu Temelína, se snaží posílit své šance ve stamiliardovém jaderném tendru.

Plánuje využít českou ocel nejen pro případnou výstavbu dvou nových bloků v Temelíně, ale i jinde v Evropě.

Zároveň se šéf společnosti Danny Roderick opřel do svého ruského soupeře. Podle něj je „neuctivé", když se Rusové staví do pozice, že oni jediní mohou zajistit zapojení českého byznysu do zakázky století. A naznačil, že nabídky financování ze strany konsorcia MIR.1200 jsou za hranicí pravidel OECD.

„Myslím, že je neuctivé, že náš soupeř vytváří iluzi, že pokud se někdo neupíše Rusům, nedostane žádné zakázky. Na dostavbu této elektrárny bude zapotřebí celé této země, bude třeba zapojit každého, protože je to jeden z největších projektů, do kterého se Česká republika pustila," řekl Roderick v Praze.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200 v přesvědčování ČEZ a české vlády dlouhodobě sází především na spolupráci s českým byznysem. Naopak Američané spoléhají na geopolitické karty a zdůrazňování hrozby energetické závislosti na Rusku.

Šlouf u stamiliard z tendru

Roderickova slova přicházejí i poté, co Češi v přímé volbě zvolili novým prezidentem Miloše Zemana. Je známo, že jeho spolupracovníci mají blízko k ruskému byznysu.

Hned po uzavření volebních místností v sobotu se navíc před novináři objevil Zemanův přítel, podnikatel Miroslav Šlouf a připustil, že by Zemanovi mohl ve věci tendru radit - a to v neprospěch společnosti Westinghouse.

Rusové už také ČEZ nabídli, že jsou připraveni dostavbu Temelína financovat, a to až do výše 100 procent. Jak už dříve uvedli představitelé MIR.1200, mohou nabídnout finance jak formou půjčky, tak spoluvlastnictví elektrárny.

Šéf Westinghouse v úterý kontroval tím, že jeho společnost má za sebou americkou i japonskou vládu, které nabízejí finanční podporu.

„Americká vláda se pevně zavázala k podpoře financování tohoto projektu, stejně jako japonská vláda do maximální míry, kterou umožňují pravidla OECD. Pokud by někdo nabídl více, šlo by to za hranici nastavenou OECD," uvedl Roderick. Tato prohlášení nejsou překvapivá také v kontextu toho, že ČEZ má do konce února přijít s průběžným hodnocením uchazečů v tendru a zveřejnit, kdo je favoritem zakázky.

Hledá se 80 tun oceli

Pro dostavbu Temelína by Westinghouse v případě úspěchu v tendru od českých firem pro dva bloky AP1000 potřeboval zhruba 80 000 tun oceli. Z takového množství by se daly postavit například tři Eiffelovy věže.

Většinu surové oceli i finálních produktů pro AP1000 by Westinghouse pořizoval prostřednictvím svých českých partnerů Metrostav a Vítkovice. Tyto firmy by odpovídaly za nákup oceli pro budovy, armatury a strukturální a mechanické moduly. Westinghouse také uvedl, že jeho vítězství v tendru by českým firmám otevřelo dveře k dalším evropským projektům společnosti.

V minulých měsících proto Westinghouse provedl kontrolu několika závodů v ČR i jiných evropských zemích a zpracoval analýzu celého odvětví.

"Výsledkem bylo rozhodnutí umístit centrum ocelářských prací do České republiky, díky čemuž by zde v příštích deseti letech vznikly tisíce nových pracovních míst a české firmy by získaly přední postavení na evropském trhu," tvrdí Westinghouse.

Například společnost Modřany Power by mohla pokrýt většinu dodávek potrubí pro bloky typu AP1000. České společnosti ale musí nejprve získat kvalifikaci pro přísné jaderné standardy, například certifikaci ASME (American Society of Mechanical Engineers).

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází vedle Westinghousu česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Francouzskou Arevu ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 37 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy