reklama
 
 

Temelín si klidně koupíme, dali najevo Rusové

6. 12. 2012 18:00
Navrhují ČEZu a vládě, že by do elektrárny vstoupili rovnou jako její vlastníci

Praha - Rusové v temelínském tendru tlačí na pilu a nabízejí ČEZu i české vládě možnost, že by do jaderné elektrárny na jihu Čech vstoupili nejen jako dodavatelé, ale rovnou také jako vlastníci.

Píše o tom ve svém čtvrtečním vydání deník Insider.

Konsorcium MIR.1200, v němž hraje důležitou roli ruský státní gigant Rosatom, se podle listu snaží Čechům už delší dobu nadbíhat nabídkou, že bude stamiliardový projekt financovat.

A teď zašel viceprezident společnosti Rosatom Overseas, Čech Leoš Tomíček, ještě dál. Deníku Insider totiž popsal, jak si jeho firma spolufinancování představuje. Zmínil dva scénáře: vlastnictví elektrárny, nebo český dluh v Kremlu.

"My dnes realizujeme a máme vyzkoušenu formu vstupu do kapitálu, to je příklad projektu v Turecku, který financujeme stoprocentně jako majitelé, a máme v mezivládní dohodě podepsáno, že nesmíme prodat více než 49 procent," popsal Tomíček Insideru jeden ze scénářů.

"Majorita je s tureckou vládou podepsaná na šedesát roků. Máme tak možnost i vyhledat partnera a s ním tuto elektrárnu vlastnit a provozovat až do jejího odstavení."

Čtěte celý článek v placeném deníku Insider:
Jaké jsou další scénáře, které Rusové navrhují? Co na to ČEZ a americký Westinghouse?

autor: Tereza Šídlová | 6. 12. 2012 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama