České peněžní domy se tak pravděpodobně již od začátku roku 2006 začnou kodexem řídit, stejně jako Česká spořitelna (ČS), která vydává ještě vlastní a širší dokument. I ten shledal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bez závad.
Banky se v poslední době dostaly pod tlak státu, který požaduje, aby zlepšily svůj přístup ke klientům.
Podle tiskového odboru antimonopolního úřadu poslaly ČS a asociace dokumenty na ÚOHS a požádaly o prozkoumání, zda nejsou v rozporu se zákonem. "Prostudovali jsme je se závěrem, že je vše v pořádku, a dál se touto věcí úřad nezabýval," uvedl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.
ČS se bude řídit kodexem příznivějším pro klienty
Možné porušení zákona viděla bankovní asociace například v pasáži o informacích ke změnám v ceníku s předstihem 30 dnů. ČS přitom podle člena představenstva banky Martina Škopka počítá, že pokud se budou ustanovení jejího a bankovního kodexu lišit, bude se peněžní dům řídit tím příznivějším pro klienty.
Škopek to řekl serveru EuroOnline, který přinesl informaci o stanovisku ÚOHS ke kodexům jako první. O kodexu by mělo v pátek ještě jednat prezídium bankovní asociace.
Zákon i samoregulace
Vláda před týdnem schválila materiál, kterým chce ministerstvo financí zlepšit postavení klientů bank. Počítá v něm se změnami zákonů i s písemnou dohodou s bankami. Změny zákonů zahrnují například zákazy účtování poplatků za neuznanou reklamaci a za rušení účtů.
Samoregulací od bank by měla vzniknout asi třetina opatření. Nově by měl být zřízen institut finančního ombudsmana, který by měl na starosti spory klientů s bankami a vytvářel by pravidla pro jejich vztahy.