Světovou jedničkou v prodeji aut je poprvé Toyota

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 1. 2009 17:10
Japonci předstihli Američany poprvé v historii.

Brno - Poprvé po sedmasedmdesáti letech ztratila americká automobilka General Motors svou pozici světové jedničky v prodeji automobilů. Americký gigant dnes oznámil čísla prodeje v loňském roce. Podepsal se na nich jedenáctiprocentní pokles a na první příčku se tak vyhoupla japonská Toyota.

Podle ČTK prodala vloni General Motors 8, 356 miliónu osobních i užitkových vozů. To je o 616 tisíc méně než Toyota. Té vloni poklesl odbyt pouze o čtyři procenta méně než v roce 2007.

Američané drželi prvenství od roku 1931 a stále ještě jim patří absolutní rekord v prodeji aut. Ten pochází z roku 1978 a dosáhl 9,55 miliónu prodaných vozů.

Světová hospodářská krize loňskému prvenství Toyoty sice napomohla, automobilka však měla dobře nakročeno už v roce 2007. Tehdy zaostávala za GM o pouhé 3 tisíce prodaných vozů. V objemu výroby už tehdy americkou skupinu předhonila a to o víc než 200 tisíc vyrobených aut.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy