Světovou jedničkou v prodeji aut je poprvé Toyota

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 1. 2009 17:10
Japonci předstihli Američany poprvé v historii.

Brno - Poprvé po sedmasedmdesáti letech ztratila americká automobilka General Motors svou pozici světové jedničky v prodeji automobilů. Americký gigant dnes oznámil čísla prodeje v loňském roce. Podepsal se na nich jedenáctiprocentní pokles a na první příčku se tak vyhoupla japonská Toyota.

Podle ČTK prodala vloni General Motors 8, 356 miliónu osobních i užitkových vozů. To je o 616 tisíc méně než Toyota. Té vloni poklesl odbyt pouze o čtyři procenta méně než v roce 2007.

Američané drželi prvenství od roku 1931 a stále ještě jim patří absolutní rekord v prodeji aut. Ten pochází z roku 1978 a dosáhl 9,55 miliónu prodaných vozů.

Světová hospodářská krize loňskému prvenství Toyoty sice napomohla, automobilka však měla dobře nakročeno už v roce 2007. Tehdy zaostávala za GM o pouhé 3 tisíce prodaných vozů. V objemu výroby už tehdy americkou skupinu předhonila a to o víc než 200 tisíc vyrobených aut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy