Svátek práce. Volno, které může Česko připravit o růst

Karel Toman
30. 4. 2012 8:30
Ekonomika bojuje o každou desetinu HDP, oproti loňsku jí chybí jeden pracovní den
Tohle ještě není nářek, ale pouze odpočinek Do prosince je na D1 práce nad hlavu. Co bude pak, je podle ministerstva "ve hvězdách."
Tohle ještě není nářek, ale pouze odpočinek Do prosince je na D1 práce nad hlavu. Co bude pak, je podle ministerstva "ve hvězdách." | Foto: Karel Toman

Praha - O tom, jestli česká ekonomika uzavře rok 2012 hospodářským růstem, nebo poklesem, může rozhodnout i Svátek práce, kterého si právě užíváte. Tedy pokud dáte na kupecké počty u tak složité věci jakou je hrubý domácí produkt (HDP).

Poslední prognóza ČNB odhaduje růst HDP pro rok 2012 příznačně na 0,0 %. Aby se tedy udržel aspoň v "kladné nule", bude letos česká ekonomika bojovat o každou desetinu. Kalendář svátků jí však v tomto úsilí příliš nepomáhá. Oproti loňsku má totiž jeden volný den navíc.

Přestože je totiž rok 2012 přestupný, a má tedy jeden den k dobru, pracovních dnů má jen 252, tedy o jeden míň než vloni. (Srovnání státních svátků vloni a letos si můžete prohlédnout v sousedním infoboxu.)

1 den  = 0,3968 % HDP = 15,38 miliard Kč

252 dní pro HDP

 • Rok 2011 měl celkem 253 pracovních dnů, svátky připadly na 7 "pracovních" dní.
 • Rok 2012 má 252 pracovních dnů, svátky připadají na 9 "pracovních" dní. 
 • Přehled svátků. V závorce srovnání dnů v týdnu pro daný svátek pro roky 2011 a 2012:
  1. leden (sobota / neděle)  - Den obnovy samostatného státu, Nový rok
  25. duben 2011 (pondělí) / 9. duben 2012 (pondělí) - Velikonoční pondělí
  1. květen
  (neděle / úterý) - Den práce
  8. květen (neděle / úterý) - Den osvobození od fašismu
  5. červenec (úterý / čtvrtek) - Cyril a Metoděj
  6. červenec (středa / pátek) - Den upálení Mistra Jana Husa
  28. září (středa / pátek) - Den české státnosti
  17. listopadu (čtvrtek / sobota) - Den boje za svobodu a demokracii
  24. prosinec (sobota / pondělí) - Štědrý den
  25. prosinec (neděle / úterý) - 1. Svátek vánoční
  26. prosinec (pondělí / středa) - 2. Svátek vánoční

(Zdroj: www.podnikatelskyweb.cz, Aktuálně.cz)

Zatímco vloni vzrostl HDP o 1,7 procenta na 3,807 bilionu korun, letos očekává analytik Raiffeisenbanky Michal Brožka český HDP na hodnotě 3,876 bilionu korun. To však podle něj očištěno o inflaci představuje reálný pokles HDP v roce 2012 o 0,2 procenta.

"Jsme v tomto odhadu trochu konzervativnější, než konkurence," uznává Brožka. Poradenská společnost Ernst &Young ale na rok 2012 tipuje pokles HDP dokonce o 0,3 procenta.

Žádný "národohospodářský vzorec" na výpočet hodnoty ztráty jednoho pracovního dne pro HDP podle Brožky neexistuje. A prosté vydělení nominální hodnoty HDP počtem pracovních dnů je něco, nad čím ekonom mhouří - nebo spíš převrací - obě oči.

Vyjádřeno těmito kupeckými počty přestavuje jeden pracovní den, který letos bude českému HDP chybět, přes 15 miliard korun, tedy skoro čtyři desetiny procenta HDP. Kdyby si Češi  tento volný den odpracovali, měli by i podle konzervativního odhadu Raiffeisenbanky a Ernst &Young šanci uzavřít rok slabým růstem.

"Je to odhad z nouze a moc valný smysl nemá," tvrdí Brožka o této kupecké "metodologii", kterou média běžně používají. Přinejmenším tedy ilustruje, jak to letos se výkonem tuzemské ekonomiky vypadá.

"Možná se to překulí"

Odečet "denní porce HDP" od celkové roční porce výkonu ekonomiky je totiž skutečně vyjádření jen velmi přibližné. Už jen proto, že spousta lidí využívá příplatku za práci o svátcích a jdou naopak ve dnech volna do zaměstnání. A kromě toho hodně lidí pracuje ve směnných provozech i o víkendech, které se mezi pracovní dny nepočítají.

Na druhou stranu svátky letos připadají ve třech případech na úterý nebo čtvrtek. Těchto osvědčených příležitostí, jak si vzít volno nebo utlumit výrobu a protáhnout tak víkend na čtyři dny, je tak letos také o jednu víc než vloni.

"Je možné, že ten rozdíl nějakou tu desetinku HDP hodí, pořád je ale relativně malý," tvrdí Brožka. S prognózou nulového růstu od ČNB ale právě i malý rozdíl bude hrát roli. "Teoreticky je možné, že se to přes tu pomyslnou hranici překulí," připouští analytik.

Svůj vliv na HDP bude mít i generální stávka. Po loňské listopadové totiž odbory chystají jednu i letos, a podle předáků "má bolet".

 

Právě se děje

před 32 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy