Strach z chřipky spolkne Mexiku přes 10 miliard dolarů

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 4. 2009 16:26
Turistický ruch přinesl vloni Mexiku 10 miliard dolarů. S těmi letos země počítat nemůže.
Strach z nákazy prasečí chřipkou zmrazí turismus v Mexiku.
Strach z nákazy prasečí chřipkou zmrazí turismus v Mexiku. | Foto: Reuters

Brno - Jako by nebylo dost na tom, že se celý svět brání hospodářské krizi. Mexická ekonomika bude muset čelit další ráně, kterou jí bezpochyby zasadí prasečí chřipka.

Nejen české cestovní kanceláře totiž ruší zájezdy do této země, která je podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur osmou nejoblíbenější turistickou destinací na světě.

"Mexické příjmy z cestovního ruchu za loňský rok dosáhly 10 miliard dolarů, to je přibližně 205 miliard korun. To představuje osm procent hrubého domácího produktu Mexika," upozornil mluvčí asociace Tomio Okamura.

Češi si Mexiko oblíbili

Turisté do země nejčastěji přilétají na letiště v karibském letovisku Cancún. Z celkových 22 milionů lidí, kteří přijeli tento americký stát poznávat, jich na tomto místě přistálo 41 procent.

"Právě do Cancúnu míří i charterové lety z Česka. Na druhém místě je letiště v hlavním městě Mexico City, přes nějž do země vstoupilo 27 procent turistů," upřesnil Okamura.

A upozornil, že zájem o Mexiko roste i mezi Čechy. Vloni tam odcestovalo 7 tisíc Čechů, což je o dvacet procent více než před rokem. Vzhledem k tomu, že nejbližší charterové lety do Mexika byly zrušeny z důvody hrozící nákazy, další rekord nejspíš letos nepadne.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy