Stávka dopravců nebude, ministr jim slevy vynahradí

ČTK ČTK
15. 12. 2011 12:50
Vláda nesplnila písemný slib, teď ale dopravce uklidnila dalším
Slevy na mýtném pro domácí dopravce začnou platit později.
Slevy na mýtném pro domácí dopravce začnou platit později. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Silniční dopravci nebudou v lednu stávkovat kvůli slevám na mýtném. Rozhodli o tom po čtvrteční narychlo svolané schůzce s ministrem dopravy Pavlem Dobešem. Informoval o tom tajemník sdružení Česmad Martin Špryňar.

Dodal ale, že dopravci neodvolali stávkovou pohotovost, jen přestali připravovat konkrétní lednový protest. Dopravci se s ministerstvem dohodli na tom, že jim úřad opožděné zavedení množstevních slev bude kompenzovat. Na konkrétní podobě náhrad se teprve musejí dohodnout.

Dopravcům vadilo, že vláda rozhodla o navýšení sazeb mýtného od ledna o 25 procent, ale již neprosadila včasné přijetí novely zákona k zavedení množstevních slev pro tuzemské dopravce, ke kterým se písemně zavázala. Slevy by měly obnášet zhruba 400 milionů Kč ročně.

Podle prezidenta Česmadu Vladimíra Starosty jde o porušení dohody, které dopravci nechtěli akceptovat. S ministrem proto dohodli harmonogram kroků, který povede k zavedení slev a naplnění smlouvy s vládou. Dopravci chystali na leden protesty namířené proti politikům, podle Špryňara s protesty souhlasilo 90 procent dopravních firem.

Ministr podle Špryňara přislíbil, že urychlí schvalování novely zákona o pozemních komunikacích, která slevy zavádí, tak aby byla účinná od dubna nebo od května. Tento týden prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Období začátku roku, kdy slevy nebudou zavedeny, bude dopravcům kompenzovat větším objemem slev ve druhé polovině roku. Jednou variantou je, že by se snížil objem zaplaceného mýta potřebný pro vznik nároku na slevu.

Ministerstvo: kompenzace dopočítáme zpětně

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že od počátku roku budou dopravci platit zvýšené mýtné o 25 procent, a kompenzace jim ministerstvo zpětně dopočte poté, co v platnost vstoupí novela zákona zavádějící množstevní slevy. Zatím se diskutuje o několika matematických modelech, podle kterých by se konkrétní výše náhrad pro dopravce vypočítávala, řekl ČTK Marek Illiaš z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Na zvolení definitivní varianty podle něj zbývá zhruba měsíc času. Úřad podle ministra Dobeše předběžně počítá se zadáním prováděcí vyhlášky v první polovině příštího roku se zpětnou účinností k 1. lednu.

"To, co nás vede k tomu na chvíli složit zbraně, je slib, že o co dopravci přijdou na začátku roku, tak tyto slevy budou dopravcům kompenzovány ve zbytku roku tak, aby celková dohoda byla naplněna," dodal Špryňar.

Dobeš by se měl písemně spolu s premiérem zavázat, že do 20. ledna společně připraví návrh nařízení vlády, který bude přesně řešit, jakým způsobem budou slevy realizovány. Návrh novely zákona by se měl na začátku ledna dostat ke zkrácenému projednání v hospodářském výboru a následně 31. ledna, kdy začíná schůze sněmovny, by měl jít druhého a třetího čtení.

Ministerstvo dopravy předpokládá, že zvýšení mýtných poplatků v příštím roce zvedne výběry mýtného o 1,3 miliardy korun na celkem 9,5 miliardy korun. V letošním roce očekává výnos z mýtného zhruba kolem osmi miliard Kč. Sazby již letos vzrostly o čtvrtinu na zhruba pět Kč za ujetý kilometr.

Dopravci chystali na leden protesty namířené proti politikům. Podle Špryňara s protesty souhlasilo 90 procent dopravních firem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy