Dobeš chce mít ze sestry D1 hlavní evropskou magistrálu

Pavel Baroch
13. 12. 2011 5:00
Pokud bude R35 zařazena do základní evropské sítě, dostane z Bruselu dříve peníze
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr dopravy Pavel Dobeš chce urychlit výstavbu hradecké rychlostní silnice, aby odlehčil přetížené páteřní dálnici D1.

A jelikož státní pokladna na silnici R35 nemá peníze, snaží se přesvědčit Brusel, aby trasu z Liberce přes Hradec Králové do Olomouce zařadil do základní evropské dopravní sítě, která je označována zkratkou TEN T.

Evropská komise chce tuto základní síť dokončit do roku 2030. V případě, že by Brusel do této kategorie zařadil i hradeckou R35, mohlo by se s její stavbou začít už relativně brzy, zhruba do sedmi osmi let. A značná část strategické komunikace za desítky miliard korun by se postavila za eura.

Ministr Dobeš už o tom jednal s místopředsedou Evropské komise a komisařem pro dopravu Siimem Kallasem.

V Bruselu zatím vítězí D1

Zásadním problémem se ukazuje to, že Brusel zatím počítá do základní dopravní sítě právě souběžnou brněnskou dálnici, na jejíž modernizaci se ministerstvo dopravy právě chystá.

Ministr Pavel Dobeš chce zařadit hradeckou R35 mezi hlavní evropské komunikace.
Ministr Pavel Dobeš chce zařadit hradeckou R35 mezi hlavní evropské komunikace. | Foto: Jan Langer

"Výhodou severní varianty je, že umožní propojení primárních uzlů Wroclaw a Vídeň," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Dodal, že na rozdíl od D1 má hradecká dálnice víceúčelové využití, protože v Pardubicích je plánován dopravní uzel spojující silniční, železniční a lodní dopravu.

Jednání o osudu hradecké R35 budou pokračovat příští rok. Pokud by nedopadla podle představ českého ministerstva dopravy, stavba rychlostní silnice by se nejspíš výrazně protáhla, nejspíš až k roku 2050.

"Peníze zatím nejsou a ani prognóza na další roky není příznivá," řekl Aktuálně.cz Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. 

Podle neoficiálních informací škodí Česku i to, že se při stavbě dálnic nedodržují evropská pravidla, takže Brusel nechce tyto klíčové stavby proplatit. Typickým příkladem je D8 přes České středohoří.

Brněnská dálnice volnější o čtvrtinu aut

Hradecká R35 by přitom mohla z brněnské D1 odvést 20 až 25 procent automobilové dopravy. Podle Jiřího Švorce, zmocněnce ministra dopravy pro D1 a R35, má ovšem hradecká rychlostní silnice i nezanedbatelný regionální charakter. Především pro Hradec Králové, Pardubice, Chrudim nebo Vysoké Mýto.

Na chybějící rychlostní silnice R35 doplácejí i Dašice u Pardubic:

"Veškerá tranzitní doprava vede přes tato města," řekl Aktuálně.cz Švorc. Mezi Hradcem a Pardubicemi je sice dokončená čtyřproudá komunikace, ale dál už musí kamiony a další auta přes města.

Stavba je v nedohlednu

Stavba dalších částí R35 je v přípravě. Úsek Opatovice - Časy, který vede od Hradce Králové směrem na východ, je právě v územním řízení. Pro navazující etapu Časy - Ostrov (u Vysokého Mýta) už bylo vydáno územní rozhodnutí. Pro další části se zpracovává vliv stavby na životní prostředí (EIA).

Pro Pardubicko a Královéhradecko je přitom stavba od Opatovic do Ostrova (před Vysokým Mýtem) klíčová, protože by odvedla tranzitní dopravu. Spolu s dokončením mimoúrovňové křižovatky u Hradce Králové je na tento úsek potřeba okolo 13 miliard korun bez DPH.

Jenže peníze stát v dohledné době mít nebude, takže je zatím nejisté i to, kdy bude rychlostní silnice R35 postavená aspoň ve východních Čechách. "O jakýchkoliv časových horizontech je obtížné hovořit," poznamenal dálniční zmocněnec Jiří Švorc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy