Praha - Státní dluh České republiky se loni znovu zvýšil o 168 miliard korun na 1,668 bilionu korun.
Na každého obyvatele Česka tak připadá dluh téměř 159 000 korun.
Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.
Čistá výpůjční potřeba se v loňském roce zvýšila na 172,8 miliardy korun, rok předtím činila 151 miliard korun. Rozdíl mezi deficitem státního rozpočtu, který loni činil 101 miliard korun, a čistou výpůjční potřebou představuje podle ministerstva z velké míry emise státních dluhopisů do rezervy.
Rezerva na financování státního dluhu se v minulém roce podle MF zdvojnásobila na zhruba 140 miliard korun. Podle úřadu se tak státní dluh loni bez zohlednění rezervy zvýšil o 98,9 miliardy korun. "Mohli jsme využít příznivých podmínek a vytvořit si dostatečný 'polštář' pro případ zhoršení situace na finančních trzích a neočekávaných turbulencí," uvedl dnes ministr financí Miroslav Kalousek.
Za celý loňský rok vydalo ministerstvo státní dluhopisy na tuzemském trhu za 164,4 miliardy korun. Na zahraničních trzích vydal úřad dluhopisy za 69 miliard korun. Dále úřad vydal spořicí státní dluhopisy za 45,4 miliardy korun a využil úvěry od Evropské investiční banky (EIB) za čtyři miliardy korun. Peníze byly využity nejen na výpůjční potřeby, ale i na splátky státního dluhu, zpětné odkupy a výměnu dluhopisů před jejich původní splatností.
Ke konci roku 2013 počítá MF s nárůstem na 1,769 bilionu korun, ke konci roku 2014 na 1,859 bilionu a ke konci 2015 na 1,938 bilionu korun.