Statistici konstatují: českému zemědělství se nedaří

Ekonomika Ekonomika
29. 4. 2010 10:54
Vyrobilo se méně masa i mléka, stavy zvířat klesají

Praha  - Méně masa než ve stejném období loňského roku vyrobili letos v prvním čtvrtletí zemědělci v Česku. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se tuzemská výroba masa se snížila o 3,6 procenta na 130 881 tun. Snížila se výroba jak hovězího, tak i vepřového a drůbežího masa.

"Produkce hovězího masa, včetně telecího, se meziročně snížila o 7,4 procenta na 17 808 tun," píše se ve zprávě ČSÚ.
Výroba vepřového masa se meziročně snížila o 4,7 procenta na 69 347 tun. Jen výroba drůbežího masa 43 664 tun byla prakticky stejná jako na počátku loňského roku. Meziročně klesla pouze o desetinu procenta.

Rovněž mléka vyprodukovali zemědělci méně. Výkup mléka se v letošním prvním čtvrtletí snížil o 2,8 procenta na 552,7 milionu litrů.

Kravíny a vepříny se vyprazdňovaly 

Ve sledovaném období se podle statistiky snižovaly stavy zvířat. Ke konci loňského roku se meziročně snížily počty skotu o dvě desetiny procenta na 1,356 milionu kusů a stavy prasat klesly meziročně o více než deset procent na 1,914 milionu kusů. Pokles vykázaly i stavy drůbeže. Meziročně klesly o 1,4 procenta na 23,954 milionu kusů.

Zemědělci navíc dostávali za jateční zvířata méně peněz. Ceny jatečného skotu ve čtvrtletí klesly meziročně v kategoriích jatečných býků o 0,9 procenta, u krav o 3,9 procenta a u jalovic o 2,6 procenta.  Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat se meziročně snížily o 9,1 procenta. Rovněž ceny zemědělských výrobců jatečných kuřat meziročně poklesly, a to o 2,7 procenta. Vzrostly jen ceny telat - a to o 5,5 procenta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy