Stát počítá stromy na polích. Zatím je u čísla 42 491

Pavel Baroch
30. 4. 2010 14:50
Evidence umožní lepší ochranu přírodních prvků. Rolník může přijít o dotace
Naftu z ropy, která přitekla ropovodem Družba, spálil i traktor, jenž po sobě zanechal tyto stopy.
Naftu z ropy, která přitekla ropovodem Družba, spálil i traktor, jenž po sobě zanechal tyto stopy. | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Uprostřed pole u silnice mezi Kačicí a Smečnem na Kladensku stojí tři vzrostlé stromy a několik keřů.

Zdánlivě obyčejné dřeviny. Jenže tyto porosty mají své číslo a jsou zakresleny do speciální mapy v počítači.

Ministerstvo zemědělství začalo letos mapovat keře, meze a další krajinné prvky na polích, aby je mohlo lépe chránit.

"Považujeme krajinné prvky za význačnou součást krajiny," řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Urban. Skupiny dřevin nebo travnaté pásy zabraňují erozi půdy, chrání před povodněmi nebo v nich přebývají zvířata či ptáci.

V minulých letech se přitom běžně stávalo, že rolníci zelené plochy - byť jsou už několik let chráněny - tajně rozorali nebo aspoň zmenšili. Tím se mu zvětšilo pole a sedlák díky tomu dostal vyšší dotace.

Dotace i na skupinku stromů či mez

Podle nových evropských pravidel se ovšem zemědělské dotace vyplácí i na tyto "krajinné prvky. Tím se má zajistit jejich větší ochrana. "Rolník na ně může brát dotace, jako by to byla zemědělská půda," vysvětlil náměstek Urban.

Krátce po polovině dubna zatím státní úředníci zaevidovali 42 491 mezí, skupin dřevin a dalších krajinných prvků, což prozatím dává dohromady něco přes dva tisíce hektarů.

Je to zatím méně, než zněly pesimistické odhady některých sedláků, kteří se báli, že přijdou o část státních dotací. Balík peněz, který se rozděluje mezi rolníky, je totiž stejný. A pokud by se dalo víc na krajinné prvky třeba v horských oblastech, zůstalo by méně na velké lány například na jižní Moravě.

Foto: Ondřej Besperát

"Obava se nenaplnila, zatím to jsou zanedbatelné výměry," tvrdí náměstek ministra zemědělství Jiří Urban. Stát poskytuje dotace na zhruba 3,5 miliony hektarů.

Zničíš remízek? Přijdeš o dotace

Evidence krajinných prvků umožňuje dokonalejší kontrolu, jestli nějaký "náhodou" nezmizel. Pokud by se tak stalo, zemědělec by přišel o část státních dotací.

Například na Kladensku zaznamenali do map už 379 krajinných prvků. Například u malé obce Kvíc je ve svahu dlouhá mez a nad ní ještě skupina stromů a keřů. Dokázali však státní úředníci zaznamenat všechny krajinné prvky ve své oblasti?

"To, jestli nám nějaký unikl, nedokážu říct," krčí rameny Věra Libichová, vedoucí kladenského pracoviště státní Agentury pro zemědělství a venkov, které mají sčítání krajinných prvků na starosti.

Foto: Pavel Baroch

Mapa se ještě bude rozrůstat

Úředníci z ministerstva zemědělství tvrdí, že jde o průběžný proces. Předpokládají, že letos zaevidují prakticky všechny zelené plochy na polích, to však neznamená, že se pak ještě objeví nějaký "ztracený" krajinný prvek.

Náměstek ministra Jiří Urban věří, že by skupin stromů či mezí mohlo na českých polích přibývat.

Někteří zemědělci by si totiž podle něho mohli vypočítat, že se jim to díky státním dotacím vyplatí. "Krajina může být do budoucna pestřejší," konstatoval náměstek Urban.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy