Stát zvýší svůj nárok v arbitráži s ČSOB o sedm miliard

Adam Junek
9. 6. 2008 18:20
Bude žádat přes 34 miliard
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Paříž - O více než sedm miliard korun navýší nyní český stát své nároky v arbitráži vedené s největší tuzemskou bankou ČSOB.

Spor začal loni v červnu, když se banka obrátila na pařížský tribunál s žalobou o 1,7 miliardy korun, které požaduje po státu kvůli sporné pohledávce označené jako J.Ring z portfolia zkrachovalé IPB.

Stát reagoval protižalobou o nejméně 27 miliard, na něž vyčíslil hodnotu IPB v době převzetí a o které se měla ČSOB na úkor státu tím pádem obohatit.

Foto: Reuters
Konec sporů s Nomurou. Stát zaplatí 3,7 miliardy

Související arbitráž, jež řešila spor mezi státem a někdejším investorem IPB - Nomurou, nyní stanovila hodnotu padlého ústavu na 34,2 mniliardy korun. A přesně na tuto částku zvýší stát své nároky vůči ČSOB.

"ČSOB vždy argumentovala, že IPB v době převzetí neměla žádnou hodnotu. Arbitrážní tribunál nyní stanovil, že hodnota očištěné IPB byla 34,2 miliardy korun. Tuto částku bude ČR v arbitrážním řízení od ČSOB vymáhat," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Výsledek této dvoustranné dohody mezi Ministerstvem financí ČR a Nomurou nezakládá pro ČSOB žádné závazky," uvedl k dnešnímu oznámení Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB.

V této chvíli je arbitrážní řízení mezi bankou a státem v počátcích. Zatím byli stanoveni po bezmála roce jen arbitři, kteří budou spor rozhodovat.

Sudím za stát se tak podle informací deníku Aktuálně.cz stal Marc Blessing, ČSOB určila Karla-Heinze Böckstiegela. Ti si pak za svého předsedu zvolili Markuse Wirtha.

"Jsem především rád, že jde o nezávislé a respektované osobnosti. Důležité je, že jde o mezinárodní arbitry a ne české rozhodce," uvedl pro deník Aktuálně.cz Radek Šnábl, který ma na ministerstvu financí na starosti arbitráže.

Ministerstvo si rovněž vyžádalo od Nomády souhlas k použití některých důkazů ze vzájemného sporu v líčení s ČSOB.

"Zároveň se žádostí o zveřejnění smíru požádáme Nomuru o souhlas, abychom mohli informace z naší vzájemné arbitráže použít v dalších souvisejících sporech. Zatím nevím, jestli konkrétní dokumenty nebo důkazy, ale i to je možné," uvedl v březnu Šnábl.

Česko si chce s Japonci jednoduše vyjasnit, co musí být utajeno a co smí ve sporu s ČSOB použít.

 

Právě se děje

před 44 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy