Stát v lednu hospodařil s největším přebytkem za 12 let

Tereza Holanová Tereza Holanová
1. 2. 2013 14:57
Příjmy se zvýšily i díky růstu daní, více se vybralo hlavně na spotřební

Praha - Státní rozpočet Česka skončil v lednu s největším přebytkem od roku 2000. Rozdíl mezi příjmy a výdaji činil 42,4 miliard korun.

Pro srovnání, v lednu 2011 to bylo 21 miliard korun. O rok dříve to bylo jen necelých 11 miliard.

Jak v pátek informovalo ministerstvo financí, za první měsíc tohoto roku se zvládlo vybrat 125 miliard korun. Výdaje státu představovaly 82,6 miliardy korun.

Která z daní rostla nejvíce

Na meziročním růstu příjmů se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové transfery, které se celkově meziročně zvýšily o 18,8 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení rostly o 7,1 miliardy, tedy o 11,6 procenta.

V rámci povinných odvodů se vybralo nejvíce spotřebních daní, včetně takzvaných energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření. Na těch stát inkasoval 21,5 miliardy korun, tedy o 4,9 miliardy Kč více než v lednu 2012.

Na DPH se meziročně vybralo o 1,9 miliardy více - celkově 34,6 miliard korun.

"V lednovém plnění se ještě neprojevila změna sazeb DPH od roku 2013, naopak zde ještě doznívá vliv zvýšení spodní sazby v roce 2012," uvádí ministerstvo.

Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti dosáhla 9 miliard korun, meziročně rostla o 3,1 miliardy korun. Na výnos této daně bude mít vliv konec základní slevy pro pracující důchodce a zavedení "solidární přirážky", která u příjmů převyšujících čtyřnásobek průměrné mzdy činí 7 procent.

Jaká byla struktura výdajů

Výdaje ke konci ledna byly oproti loňskému lednu o 3,4 miliardy korun vyšší.

Největší objem prostředků je každoročně vynakládán na sociální dávky. "Ve schváleném rozpočtu byly zapracovány ve výši 500,3 miliardy Kč, což představuje 42,4 procent všech rozpočtovaných výdajů," komentuje ministerstvo.

Do veřejných rozpočtů plynulo v rámci neinvestičních transferů 15,1 miliardy korun - jednalo se především o pokrytí přímých nákladů škol, které zřizují obce a kraje.

Na meziročním růstu celkových výdajů se podílely nejvíce neinvestiční transfery fondům sociálního a zdravotního pojištění ve výši 8,4 mld. Kč, které vykázaly meziroční růst o 4 miliardy korun.

 

 

Právě se děje

Další zprávy