Soud: Nepoškozujte lidi, kteří nevědí o svých dluzích

Tomáš Fránek
26. 7. 2008 22:14
Úřady musí využít všechny možnosti, jak najít dlužníka

Brno - Úřady si nesmí ulehčovat svoje rozhodování a v případech, kdy posuzují opatření proti lidem, kteří mají mít dluhy, ale neví o nich, musí podniknout veškeré kroky, aby je našli.

A úřady by také měly opustit praxi, kdy za opatrovníky lidí, kteří mají dlužit peníze, ustanovují svoje vlastní zaměstnance. Opatrovník by přitom měl chránit práva lidí, se kterými úřady vedou řízení.

Našel ho až exekutor

Ústavní soudci takto rozhodli v případě muže, který měl dlužit peníze za telefonní hovory společnosti Telefónica O2. Český telekomunikační úřad (ČTU) vydal rozhodnutí, kterým dluhy v řádu několik set korun potvrdil.

Úřad nemohl rozhodnutí doručit, na adrese získané z centrální evidence obyvatel muž nebydlel, měl tam pouze svůj umělecký ateliér. A úřad mu proto ustanovil opatrovníka z řad svých zaměstnanců. Telefónica O2 začala peníze vymáhat a dosáhla nařízení exekuce, dluhy přitom výrazně narostly.

A teprve po čtrnácti měsících od rozhodnutí ČTU se muž dozvěděl o tom, že měl dlužit za telefonní hovory a byla proto na jeho majetek nařízena exekuce - dostal totiž na adresu svého trvalého bydliště oznámení od exekutora.

Muž se proto obrátil se stížností na Ústavní soud. Ve stížnosti uvedl, že od roku 1957 trvale bydlel na adrese, na kterou mu bylo doručeno nařízení o exekuci. A podle něj tak došlo k porušení jeho práva na to, aby jeho věc byla projednávána veřejně, bez zbytečných průtahů a v jeho přítomnosti a aby se mohl vyjádřit ke všem prováděným důkazům .

Ústavní soudci stížnosti muže vyhověli. Podle nich úřad postupoval chybně a velmi vážně porušil práva muže.

„Úřad před ustanovením opatrovníka nedostatečným způsobem zjišťoval místo pobytu a jako opatrovníka ustanovil svoji zaměstnankyni, která nemohla účinně hájit práva stěžovatele (což také řádně nečinila), čímž mu znemožnil účast na řízení a možnost se v něm svých práv řádně domoci," rozhodli soudci.

Minimální aktivita

Podle soudu je jedno, jestli byl úřad vedený snahou rychle rozhodnout nebo šlo o nedbalost. „Ústavní soud je přesvědčen, že s ohledem na minimální aktivitu ČTÚ směřující ke zjištění skutečného místa pobytu stěžovatele v době řízení, lze jeho postup označit za ryze formální," uvedl senát Ústavního soudu vedený soudkyní Ivanou Janů.

Podle soudců nestačí to, že si bydliště ověří úřad jednou z centrální evidence obyvatel. Kdyby totiž svůj dotaz opakoval, tak by zjistil, že správnou adresa zjištěna byla a že na ní má muž trvalé bydliště už od roku 1957.

A opatrovníka je podle soudců potřeba hledat mezi lidmi z okruhu člověka, o kterém úřad rozhoduje a jsou tak schopni zastupovat jeho práva.

„Nelze očekávat, že podřízený pracovník/zaměstnanec jako opatrovník účastníka řízení bude brojit proti postupu úřadu. Je tedy zásadně nevhodné, pokud je opatrovníkem účastníka řízení ustanovena osoba podřízená orgánu veřejné moci, který vede řízení, a to právě s ohledem na z toho plynoucí konflikt mezi povinnostmi vůči zaměstnavateli a vůči účastníkovi řízení," uvedli soudci.

To se potvrdilo v řízení, které posuzovali. Opatrovnice totiž pasivním přístupem přispěla k porušení práv muže. Ústavní soudci proto verdikt Českého telekomunikačního úřadu zrušili.

V Česku je takových případů tisíce. Jenom ČTU řeší ročně až 70 tisíc případů neplatičů za telefon.

Jde už přitom o druhý verdikt ústavních soudců ve prospěch lidí, kteří mají dlužit a neví o tom.

Už loni se soudci zastali Evy Hotárkové, po níž telekomunikační úřad požadoval osmnáct tisíc. Služby jí byly vyúčtovány za období, kdy už na dané adrese nebydlela a úřad podle soudců nevyvinul dostatečné úsilí zjistit si její novou adresu.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy