Soud se zastal muže ve sporu o poškozený elektroměr

Tomáš Fránek
17. 7. 2008 9:55
Ústavní soud se zastal muže proti Pražské energetice
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ochrana práv energetických firem v případech sporů o neoprávněný odběr elektrické energie nesmí být na úkor zákazníků, se kterými se tyto firmy soudí.

Vyplývá to z verdiktu ústavních soudců, kteří se zastali muže, jenž se kvůli neoprávněnému odběru elektřiny soudil s Pražskou energetikou.

Firma po muži, který provozuje školní jídelnu v Praze, požadovala přes 135 tisíc korun za neoprávněný odběr elektřiny a dalších deset tisíc korun za poškození měřícího zařízení.

Kdo poškodil elektroměr?

Dluh měl ale z velké části vzniknout až měsíc poté, co pracovníci energetiky po ukončení smlouvy odečetli z měřícího zařízení konečný stav a odpojili elektroměr ze sítě. Ten však fungoval dál a podle firmy muž odebíral elektřinu načerno.

Muž sice energetiku zažaloval, ale neuspěl ani u Vrchního, ani Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud rozhodl, že není důležité, kdo poškodil elektroměr, důsledky toho, že byl dál neoprávněně odebírán proud, nese odběratel.

"Odběratel po ukončení nájemního vztahu odběr energie neodhlásil, jeho smluvní vztah trval. V důsledku toho byl povinen nést i případné majetkové následky spojené s neoprávněným odběrem elektřiny," uvedl ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud.

Muž se ale obrátil na Ústavní soud. Podle něj pracovníci Pražské energetiky vystavili dokument o odpojení zařízení od dodávky elektřiny, při kontrole nezjistili žádné poškození a jimi vystavená faktura měla být konečné.

Senát Ústavního soudu vedený soudkyní Michaelou Židlickou stížnosti muže vyhověl. A soudci uvedli, že právo dodavatele elektřiny na to, aby nezaplacením za spotřebovanou elektřinu nebyl poškozen, nesmí převýšit právo zákazníka na ochranu.

"Takový stav v posuzované věci podle přesvědčení Ústavního soudu nastal," uvedli soudci.

Podle nich Vrchní i Nejvyšší soud nevěnovaly větší pozornost tomu, že pracovníci odpojili jídelnu od elektrického proudu a k neoprávněnému odběru tak už docházet nemohlo.

Podle ústavních soudců neexistovaly přesvědčivé důkazy, že elektroměr poškodil odběratel, naopak měla být brána v potaz i odpovědnost pracovníků energetiky za to, jak odvedli svou práci.

Soudci také kritizovali postup při vymáhání desetitisícové škody za poškození elektroměru, podle nich se soudy vůbec nezabývaly tím, jak a kdo elektroměr poškodil.

Ostrých sporů přibývá

Spory mezi energetickými firmami a zákazníky o neoprávněný odběr elektřiny se v poslední době přitvrzují.

Soud v Liberci tak minulý týden rozhodl ve sporu společnosti ČEZ a Jaromíra Volfa ve prospěch zákazníka. Muž odmítl zaplatit statisícovou pokutu za černý odběr energie a ČEZ ho nechal půl roku bez proudu.

Soud v Liberci ale rozhodl, že na to energetici neměli právo. Soudci došli k závěru, že ČEZ může přerušit dodávku proudu pouze na tak dlouho, dokud neodstraní překážku, tedy černou přípojku.

Kvůli postupu při zjišťování odběru energie odebírané načerno čelí ČEZ i hromadnému trestnímu oznámení od lidí z Olomoucka. Ti firmu viní z vydírání, podvodu či porušování domovní svobody.

Zástupci ČEZu zase uvedli, že budou požadovat po sdružení PPP, které podalo na firmu trestní oznámení, pět milionů korun za újmu na dobré pověsti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy