Škodovka hlásí rekordní březen. Čtvrtinu prodává v Číně

Radek Pecák Radek Pecák
16. 4. 2010 10:39
V Číně vzrostly prodeje meziročně o více než 100 procent
Nejprodávanějším modelem Škody je octavia
Nejprodávanějším modelem Škody je octavia | Foto: Aktuálně.cz

Mladá Boleslav - O čtvrtinu více aut než ve stejném období loňského roku prodala letos mladoboleslavská Škoda. Již skoro čtvrtinu z celkového objemu prodejů (178 901 vozů) činí prodej v Číně. Tam bylo zákazníkům dodáno celkem 42 707 vozů značky Škoda a nárůst činí 122 % oproti stejnému období roku 2009.

"V samotném měsíci březnu dodala automobilka zákazníkům na celém světě 72 900 vozů značky Škoda a dosáhla tak rekordního měsíčního prodeje v historii firmy," uvedl mluvčí Škodovky Jaroslav Černý.

Škodovka rostla na většině důležitých trhů, například ve střední Evropě o třináct procent a o stejné číslo i v západní Evropě.

Podle Černého i nadále objemově nejsilnějším trhem západní Evropy zůstalo Německo, přestože tamní trh zaznamenal proti loňskému roku významný pokles. Významný nárůst (o72 procent) byl zaznamenán ve Velké Británii , kde se prodalo za čtvrtleté 11 704 aut s logem Škoda. Tam ovšem byly prodeje podpořeny šrotovným, které již končí.

Zájem hlavně o octavie

Nejoblíbenějším vozem značky Škoda byla v prvním kvartálu 2010 Octavia (77.192 vozů; tj. +32 %). Druhým nejúspěšnějším modelem byla Škoda Fabia (52.700 vozů) Její prodeje ovšem o tři procenta poklesly. Nejrychleji rostly prodeje modelu Škoda Superb (20 514 vozů; tj. +119 %). SUV Škoda Yeti  se pak prodalo letos zatím 12 195 vozů, následuje roomster se 7 886 prodanými kusy a 8 414 vozů Octavia Tour.

„Prodejní výsledky společnosti Škoda Auto pozitivní trend, a jsou také ovlivněny dynamickým vývojem v Číně. Ve vyhlídkách pro letošní rok proto zůstáváme optimističtí, ale opatrní. Naděje vkládáme do nových modelů, jimiž jsou Yeti a Superb Combi s prodejními úspěchy, které předčily naše očekávání. Celkově budeme pokračovat na cestě růstu," uvedl Reinhard Fleger, člen představenstva Škoda Auto odpovědný za oblast prodeje a marketingu.

Podle Jana Hurta, vedoucího prodeje značky Škoda pro střední Evropu Jan Hurt se na zvýšených prodejích kladně projevily nákupy ze strany firem a drobných živnostníků, kteří začínají realizovat odložené investice na obnovu vozového parku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy