Škatulata ve Škodovce: Výroba roomsteru se přesune

Radek Pecák Radek Pecák
15. 4. 2010 8:57
Vrchlabí je momentálně nejméně vytíženým závodem Škodovky.
Přesun výroby roomsteru z Kvasin do Vrchlabí by měl proběhnout na konci roku
Přesun výroby roomsteru z Kvasin do Vrchlabí by měl proběhnout na konci roku | Foto: Aktuálně.cz

Mladá Boleslav - Zřejmě již na konci letošního roku přesune Škodovka výrobu modelu roomster, který nyní vyjíždí z Kvasin, do svého závodu ve Vrchlabí. Informaci dnes přineslo čerstvé vydání časopisu Škodovácký odborář.

Vedení automobilky tím zabije dvě mouchy jednou ranou. Za prvé se najde práce pro zhruba tisícovku současných zaměstanců závodu Vrchlabí, který je nyní poměrně málo vytížený a za druhé se uleví Kvasinám. Tam mají zaměstnanci naopak hodně práce s uspokojováním poptávky po modelech superb a superb kombi a také SUV Yeti. 

Zaměstnance pracující na výrobě yetiho a superbu čeká letos ještě do konce prvního pololetí dvanáct mimořádných směn, ale také na výrobě roomsteru bude nutné kvůli uspokojení zájmu zákazníků nutné odpracovat tři mimořádné směny.

Přesunutí výroby roomsteru do Vrchlabí nicméně zatím není definitivně rozhodnuto. "Je to zatím jen jedna z uvažovaných variant, nicméně toto rozhodnutí ještě oficiálně nepadlo," řekl týdeníku odborářský předseda Jaroslav Povšík. V Kvasinách by však zřejmě zůstalo svařování a lakování Roomsteru, protože tyto provozy ve Vrchlabí chybí a firma do nich zřejmě nebude chtít investovat.

Další nová škodovka vyjede právě z Vrchlabí

Ve Vrchlabí by se také zřejmě na koncí příštího roku měl začít vyrábět zcela nový typ automobilu Škoda. "Auto se stupňovitou zádí pod úrovní Octavie chystáme, intenzivně se nyní pracuje na jeho vývoji. Obvykle trvá vývoj auta zhruba dva až a dva a půl roku a my jsme nyní zhruba v polovině. Termín zahájení výroby jistě včas oznámíme," řekl v březnu šéf Škody Reinhard Jung.

Škodě Auto loni klesl čistý zisk o 68 procent na 3,46 miliardy korun. Tržby firmy se propadly o 6,2 procenta na 187,8 miliardy Kč. Nicméně prodej dosáhl rekordních 684 200 vozů a letos by podle Junga mohl  padnout další prodejní rekord.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy