Praha - Série výzev na českou vládu, aby jasně stanovila termín pro přijetí eura, pokračuje.
Poslední z nich je ta, kterou dnes premiéru Topolánkovi společně adresovaly Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.
Komora to oznámila v tiskové zprávě, kterou navazuje na své předchozí apely. "Současné posilování české měny je příliš rychlé a varuje, že pro podnikatele začíná být rychlost posilování neúnosná," stojí ve zprávě.
Čtěte více: Škoda Auto hlásí rekordní zisk, trápí ji ale silná měna |
Na rychle posilující měnu vedle velkých podniků zaměřených na export začínají doplácet i menší firmy.
"Příliš rychlé posílení nedává podnikatelům možnost plynule se přizpůsobit novým nákladovým podmínkám a že firmy vystavené skokovému snížení kurzu se mohou dostat do velkých potíží vedoucích až ke krachu," vysvětluje se v prohlášení.
Vládne nejistota kvůli nečinnosti vlády i ČNB
Průmyslníci si stěžují, že posílení koruny vůči euru od 20 procent během šesti měsíců je příliš drastické. Přizpůsobení firemních plánů změnám propočtů si totiž vyžaduje období v řádu několika týdnů.
Negativní důsledky posilování koruny navíc umocňuje nejistota, zda-li bude centrální banka v budoucnu posilování koruny více krotit, případně při překročení jaké kurzovní hranice se tak stane.
Česká národní banka totiž prozatím neuvedla, jestli přistoupí k systematickému brzdění růstu koruny, nebo lze její zásahy očekávat jen občas, jako se tomu stalo například ve středu.
Komora v tiskové zprávě připomíná, že dle jejího průzkumu z roku 2007 si rychlý přechod na euro přejí dvě třetiny podnikatelů. Ti jsou údajně na problémy s tím spojené připraveni, problém je pouze v nevoli vlády a státní správy.
"Stanovení termínu zavedení jednotné evropské měny by mohlo přispět k posílení disciplíny ve veřejných financích, ke zvýšení jistoty ohledně časování vstupu do eurozóny a efektivity plánování dlouhodobých investičních projektů českých firem," shrnuje obsah dopisu tiskové prohlášení.
Související: