Koruna poprvé vykročila pod hranici 23 Kč za euro

Redakce EKO
18. 7. 2008 16:10
Nový rekord je 22,999 CZK/EUR
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koruna prolomila hranici 23 korun za euro. V průběhu dnešního obchodování posílila na 22,99 Kč za euro. V závěru uzavřela na 23,05.

Vyplývá to z informací severu Patria Online.

V pátek ráno posílila na nová maxima nejen vůči euru, k dolaru koruna proti čtvrtečnímu závěru mírně zpevnila na hladinu 14,51 Kč/USD.

Podle ekonomů se navíc k české měně obracejí zahraniční investoři, protože akciové trhy nemají dostatečné výkony. Koruně tak mohlo prospět dnešní otevření evropských akciových burz, které je ve znamení poklesu.

Za poslední měsíc česká měna získala přibližně jednu korunu.

"Za posledním růstem koruny vidím spekulativní poptávku," řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Dokud bude v Česku panovat víra, že právě koruna poroste na negativním výhledu pro USA a eurozónu, bude v tuzemsku i poptávka.

Při tom před pěti lety se koruna pohybovala na hladině okolo 32 CZK/EUR, nyní tedy posílila o 9 korun. Mnohem větší pád ovšem za stejné období postihl americký dolar. Před pěti lety byla jeho cena okolo 28,50 koruny za dolar.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy