Koruna poprvé vykročila pod hranici 23 Kč za euro

Redakce EKO
18. 7. 2008 16:10
Nový rekord je 22,999 CZK/EUR
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koruna prolomila hranici 23 korun za euro. V průběhu dnešního obchodování posílila na 22,99 Kč za euro. V závěru uzavřela na 23,05.

Vyplývá to z informací severu Patria Online.

V pátek ráno posílila na nová maxima nejen vůči euru, k dolaru koruna proti čtvrtečnímu závěru mírně zpevnila na hladinu 14,51 Kč/USD.

Podle ekonomů se navíc k české měně obracejí zahraniční investoři, protože akciové trhy nemají dostatečné výkony. Koruně tak mohlo prospět dnešní otevření evropských akciových burz, které je ve znamení poklesu.

Za poslední měsíc česká měna získala přibližně jednu korunu.

"Za posledním růstem koruny vidím spekulativní poptávku," řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Dokud bude v Česku panovat víra, že právě koruna poroste na negativním výhledu pro USA a eurozónu, bude v tuzemsku i poptávka.

Při tom před pěti lety se koruna pohybovala na hladině okolo 32 CZK/EUR, nyní tedy posílila o 9 korun. Mnohem větší pád ovšem za stejné období postihl americký dolar. Před pěti lety byla jeho cena okolo 28,50 koruny za dolar.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy