Počítá s tím ministerstvo financí. To zároveň oznámilo, že už na konci listopadu se státní kasa propadla do záporu 31 miliard korun. A na konci roku v ní bude chybět 89,6 miliardy korun.
Mohou za to tradiční vysoké výdaje na konci roku jako kapitálové výdaje, vyšší výdaje na důchody a předčasná úhrada státních záruk ve prospěch ČNB.
Málo na daních
Nepříjemným překvapením pro finančníky na ministerstvu byl pokles výběru daně z příjmu, a to jak od občanů, tak od firem.
Oproti loňsku stát vybral od fyzických osob o 3,6 procenta méně, od firem dokonce o 5,3 procenta méně. Celkově by letos ale mělo u těchto daní dojít až k dvanáctiprocentnímu propadu, protože byla snížena sazba z 26 na 24 procent.
Naopak svoji pozici jistých příjmů obhájily spotřební daně. Od ledna do listopadu na nich totiž stát utržil 102,9 miliardy korun, což je o téměř sedm procent více než loni.
Nečekaná pojišťovna
Přestože příjmy oproti loňsku stouply o 51,4 miliardy, zdaleka to nestačilo. Vláda totiž rozházela o 82,6 miliardy více než v období leden až prosinec roku 2005, a tak je k dnešnímu dni v rozpočtu díra o velikosti 31,2 miliardy korun.
Nadprůměrné čerpání peněz vykázaly fondy sociálního a zdravotního pojištění, kterým stát dal 40,8 miliardy korun. Svoji roli sehrály i dva přesuny peněz Všeobecné zdravotní pojišťovně v celkové výši 5,5 miliardy.
Ale i samotná zadluženost státu dává rozpočtu zabrat. Jen na úrocích za 11 měsíců muselo být vyplaceno 30 miliard, což je o šest více než loni.