Ruzyni ubylo jen 0,26% cestujících, sopce navzdory

Přibývalo pasažérů na pravidelných linkách, ale chartery na dovolené byly prázdnější
Pravidelné linky přilákaly víc cestujících než loni, ale charterů odletělo z Ruzyně letos méně. Ilustrační foto.
Pravidelné linky přilákaly víc cestujících než loni, ale charterů odletělo z Ruzyně letos méně. Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Přestože dubnová nucená odstávka kvůli sopečnému prachu připravila Letiště Praha o 17 procent pasažérů, do konce prvního pololetí se propad podařilo vyrovnat.

Od ledna do června prošlo ruzyňskými terminály 5 121 000 cestujících, což oproti loňskému roku představuje pokles o 0,26 procenta. Kromě dubna po všechny ostatní měsíce pasažérů v meziročním srovnání přibývalo.

Letišti přibývali pasažéři na pravidelných linkách, odbavilo jich 4,6 milionu, tedy o 0,6 procenta více než před rokem.

Naopak pokles vykázaly statistiky u nepravidelných letů, tedy takzvaných charterů. To souvisí s poklesem zájmu o letecké dovolené, který potvrzují i cestovní kanceláře. Podle nich se letos prodává až o 15 procent méně zájezdů s leteckou dopravou než před rokem.

"Situace v letecké dopravě se dá obecně označit jako stagnace. Lidé stále nelétají tolik jako před krizí, což se ukazuje především na číslech za charterovou dopravu, kdy před leteckými zájezdy dávají přednost dovoleným u nás doma či jedou autem. Ještě mnohem vyšší poklesy na počtu cestujících mají i veliká evropská letiště v Paříži a Londýně," uvedla mluvčí letiště Michaela Lagronová.

V loňském roce zaznamenalo letiště osmiprocentní pokles počtu odbavených cestujících oproti rekordním údajům z předkrizového roku 2008.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy