Islandská sopka srazila Ryanairu zisk o čtvrtinu

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 7. 2010 11:04
Nízkonákladová společnost včak dál předpokládá, že za celý rok její zisk vzroste.

Dublin - S krizí se nízkonákladový Ryanair pral zdatně, zato popel z islandské sopky srazil jeho čistý zisk o čtvrtinu.

Největší evropská nízkonákladová letecká společnost zveřejnila své výsledky za první finanční čtvrtletí, informovala o tom agentura Reuters. Čistý zisk činil 94 milionů eur, tedy v přepočtu 2,4 miliardy korun, což znamená propad o 24 procent.

Vedení Ryanair jako příčinu tohoto poklesu označilo dubnové uzavření evropského letového prostoru po výbuchu islandské sopky. Odhad celoročních výsledků ponechalo beze změny.

"Navzdory těmto výpadkům způsobeným sopečným popelem Ryanair pokračuje ve zvyšování přepravy i výnosů a vydělává, zatímco většina konkurentů omezuje kapacity a hlásí ztráty," uvedl generální ředitel společnosti Michael O'Leary.

I přes působení sopečného prachu totiž irskému gigantovi ve čtvrtletí končícím červnem stouply tržby, a to o o16 procent na 897 milionů eur.

Společnost pro letošní rok předpokládá zvýšení čistého zisku o deset až patnáct procent, tedy až na 375 milionů eur. V říjnu se navíc chystá vyplatit první dividendu ve své historii. Zůstává tak bílou vránou v irské ekonomice, která je ve skupině evropských zemí nejvíce postižených krizí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy