Ropa rychle zdražuje, cena stoupla nad 68 dolarů

Ekonomika Ekonomika
1. 6. 2009 16:28
Cena se vyšplhala nad 68 dolarů
Benzinka před hlavní úřadovnou OPEC ve Vídni. Ilustrační snímek
Benzinka před hlavní úřadovnou OPEC ve Vídni. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Londýn - Ceny ropy na světových trzích rostou. Barel americké lehké ropy se v pondělí poprvé od loňského listopadu vyšplhal nad 68 dolarů.

Ropa přitom už v květnu zdražila asi o 30 procent, což byl její největší měsíční nárůst za více než deset let. K růstu jí pomáhá mimo jiné pokračující růst čínské ekonomiky a posilování akciových trhů.

Cena se v průběhu dne vyšplhala až na 68,29 dolarů za barel. Barel severomořské ropy Brent zdražil v podobném rozsahu a dostal se mírně nad 67 dolarů.

Komodity podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka živí sázky na ekonomický obrat po dosažení dna součsné krize a také slábnoucí dolar.

Důvodem je dolar a akcie," řekl k růstu cen ropy Christopher Bellew z makléřské společnosti Bache Commodities. "Možná to není až tak překvapivé, když jsou zde šance na hospodářské oživení a vyšší poptávka po ropě," řekl makléř.

Jedním z důvodů, proč se cena ropy v minulých měsících držela nízko, byly i její vysoké zásoby. V některých částech světa bylo ropy tolik, že ji bylo nutné skladovat na lodích. Tyto zásoby se nyní snižují a členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) chtějí počkat na další pokles. Až potom by prý mohli zvýšit těžbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy