Drahá ropa ovšem zapříčinila větší nárůst dovozu, než vývozu.
Za první dva letošní měsíce tak dosáhl přebytek obchodní bilance 18,3 miliardy korun. Proti stejnému období loni je to výsledek o 0,6 miliardy korun nižší, uvedl ČSÚ.
Na únorovém přebytku zahraničního obchodu se stejně jako v předchozím měsíci podílel vývoz strojů a dopravních prostředků. Úspěšní byli vývozci automobilů, výpočetní techniky, průmyslových strojů a zařízení, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů.
Problematická ropa
Špatnou zprávou je, že dovoz byl vyšší než vývoz. Vývoz se v únoru meziročně zvýšil o 11,7 procenta. Dovoz vzrostl o 12,2 procenta.
"Dovoz rostl díky drahé ropě. A může být i hůře. Při pohledu na rychlý růst průmyslu počítáme s tím, že bude potřeba více energie. Lze předpokládat, že ceny dále porostou, a to díky napětí, které panuje v některých zemích vyvážejících ropu," řekl Aktualně.cz ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
Se státy Evropské unie má ČR již tradičně přebytkovou bilanci, která v únoru dosáhla 26,5 miliardy korun. Nejvíce se bilance zlepšila s Nizozemskem, Francií, Itálií, Belgií, Británií a Ukrajinou. Zhoršil se naopak výsledek obchodu s Německem a Polskem.
Se zeměmi mimo EU dosáhl schodek zahraničního obchodu 19,4 miliardy korun. Nepříznivý vývoj pokračoval v obchodu s Ruskem, Čínou či Norskem.
Přebytek zahraničního obchodu za celý loňský rok, který byl prvním v historii ČR, dosáhl 40,4 miliardy korun.