Obchod s Indií se má zdvojnásobit

čtk, eko
19. 1. 2006 13:45
Dillí - Indie a Česká republika by mohly během čtyř až pěti let zdvojnásobit vzájemnou obchodní výměnu z 500 milionů na miliardu dolarů, tedy asi 24 miliard korun. Shodl se na tom český premiér Jiří Paroubek se svým indickým protějškem Manmóhanem Singhem.

Paroubek ze své cesty po Indii také vzkázal, že má tento stát zájem především o české elektrárny, ale také o budování dalších investičních celků, například nemocnic, včetně zaškolení personálu. ČR podle něj zároveň očekává příchod dalších investorů z Indie.

Dnes Paroubek hovořil s ministerským předsedou Západního Bengálska o konkrétních možnostech spolupráce s tímto osmdesátimilionovým indickým státem. Bengálský ministerský předseda žádal českou stranu především o vybudování komplexu
výrobního závodu energetických zařízení. To by byla ČR schopna zajistit jako zakázku na klíč; nejprve se však musí mimo jiné
rozhodnout, co by se z hlediska rentability mělo vyrábět přímo v Bengálsku a co by se dováželo. Západní Bengálsko by mělo zájem také o montážní závod škodovek v regionu.

České republice může naopak Západní Bengálsko nabídnout kožedělné výrobky, dále pak květiny či tropické ovoce. Další
spolupráce s tímto státem, kde leží mimo jiné bývalá metropole britské koloniální Indie Kalkata, by mohla probíhat v cestovním
ruchu, řekl Paroubek.

Co se týče zakázek pro Indii obecně, může ČR podle Paroubka kupříkladu zvýšit produkci automobilů Tatra a dále dodávat do
Indie i prostředky hromadné dopravy jako tramvaje, autobusy či metro. ČR může zajistit i modernizaci původních československých, dnes již značně zastaralých zařízení, prohlásil český premiér.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 25 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy