Obchod s Indií se má zdvojnásobit

čtk, eko
19. 1. 2006 13:45
Dillí - Indie a Česká republika by mohly během čtyř až pěti let zdvojnásobit vzájemnou obchodní výměnu z 500 milionů na miliardu dolarů, tedy asi 24 miliard korun. Shodl se na tom český premiér Jiří Paroubek se svým indickým protějškem Manmóhanem Singhem.

Paroubek ze své cesty po Indii také vzkázal, že má tento stát zájem především o české elektrárny, ale také o budování dalších investičních celků, například nemocnic, včetně zaškolení personálu. ČR podle něj zároveň očekává příchod dalších investorů z Indie.

Dnes Paroubek hovořil s ministerským předsedou Západního Bengálska o konkrétních možnostech spolupráce s tímto osmdesátimilionovým indickým státem. Bengálský ministerský předseda žádal českou stranu především o vybudování komplexu
výrobního závodu energetických zařízení. To by byla ČR schopna zajistit jako zakázku na klíč; nejprve se však musí mimo jiné
rozhodnout, co by se z hlediska rentability mělo vyrábět přímo v Bengálsku a co by se dováželo. Západní Bengálsko by mělo zájem také o montážní závod škodovek v regionu.

České republice může naopak Západní Bengálsko nabídnout kožedělné výrobky, dále pak květiny či tropické ovoce. Další
spolupráce s tímto státem, kde leží mimo jiné bývalá metropole britské koloniální Indie Kalkata, by mohla probíhat v cestovním
ruchu, řekl Paroubek.

Co se týče zakázek pro Indii obecně, může ČR podle Paroubka kupříkladu zvýšit produkci automobilů Tatra a dále dodávat do
Indie i prostředky hromadné dopravy jako tramvaje, autobusy či metro. ČR může zajistit i modernizaci původních československých, dnes již značně zastaralých zařízení, prohlásil český premiér.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy