Policie tvrdí, že Central Group psal fiktivní faktury

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 11. 2010 15:00
Policie vyšetřuje údajné daňové úniky Central Group už více než rok

Praha - Zatím pět lidí obvinila protikorupční policie v souvislosti s údajným daňovým únikem ve firmě Central Group. Je mezi inimi i výkonný ředitel společnosti Aleš Novotný. Ostatní stíhaní jsou z jiných firem.

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko na tiskové konfrerenci řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur.

Škoda, kterou způsobili nebo chtěli způsobit státu, byla vyčíslena na více než 200 milionů korun. Proto obviněným hrozí až deset let vězení.

Skutky se měly udát od poloviny roku 2004 do současnosti. Podle Letka jde zhruba o 700 faktur.

Ve vazbě pouze Novotný

Policie zadržela Novotného v pátek, o víkendu ho obvinila z daňového úniku. Okresní soud v Plzni následně poslal manažera do vazby. Další čtyři lidé jsou stíhaní na svobodě, z nich tři jsou pod dohledem.

Central Group s postupem a metodami policie nesouhlasí. Podle Veroniky Ježkové ze společnosti bylo Novotného zadržení a vyslýchání nestandardní a neadekvátní. Právníci společnosti podle ní již proti postupu policie podali stížnost.

Policie vyšetřuje údajné daňové úniky Central Group přes rok. Loni v listopadu policie provedla v kancelářích firmy razii a zabavila její účetnictví. Vedení společnosti tehdy tvrdilo, že za vyšetřováním firmy stojí konkurenční boj. Za tím si majitel firmy Dušan Kunovský stojí i nadále a nyní sdělil, že to může podložit i důkazy.

Central Group je jedním z lídrů na tuzemském rezidenčním trhu. Majitelem 90 procent akcií je zakladatel společnosti a předseda představenstva Kunovský. V roce 2008 prodal za jednu miliardu korun desetiprocentní podíl ve firmě neznámé švýcarské finanční společnosti Global Property Capital.

Central Group ve svém prohlášení uvedla, že vyšetřování Novotného se nijak nedotkne klientů ani dodavatelů společnosti.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy