Černá vize stavařů: Práci ztratí až půl milionu lidí

Tomáš Fránek
1. 10. 2010 6:20
Kvůli útlumu můžou ze stavebnictví zmizet stovky tisíc pracovních míst, varuje studie
Krize dopadá na stavebnictví se zpožděním. Ilustrační foto.
Krize dopadá na stavebnictví se zpožděním. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Propad českého stavebnictví ohrožuje desítky tisíc pracovních míst v celé ekonomice.

Podle nové studie, kterou společně se Svazem podnikatelů ve stavebnictví zpracovaly společnosti Deloitte, ČVUT Praha a ÚRS Praha, může do roku 2012 zmizet kvůli krizovému stavu ve stavebnictví v nejlepším případě 160 tisíc, v nejhorším případě pak půl milionu pracovních míst.

Experti totiž spočítali, že každých 100 milionů korun stavebních investic vytváří kolem 3,5 pracovního místa ve stavebnictví a související průmyslové výrobě.

Zlepšení nečekejte

Do roku 2012 se podle studie nedá čekat žádné oživení ve stavebnictví, které v Česku zaměstnává asi 450 tisíc lidí a podílí se hrubém domácím produktu 6,5 procenty.

"Rok 2010 nebude pro stavební firmy rokem vzestupu a zřejmě ani rokem konsolidace. S konsolidací lze reálně počítat až v roce 2012," uvádí studie.

Experti přitom spočítali, co budou pro stavebnictví znamenat tři různé varianty vývoje: protikrizová, pasivní a restriktivní.

Protikrizový scénář počítá s vládními kroky a investicemi, které zastaví propad stavebnictví.

Pasivní varianta předpokládá, že vláda nebude uskutečňovat žádná opatření pro podporu stavebnictví a bude pokračovat současný vývoj ekonomiky a trend postupného poklesu stavební výroby.

Restriktivní scénář pak počítá s dalšími významnými škrty v oblasti státních investic.

Nemusí to být občané ČR

Nejoptimističtější protikrizová varianta vývoje odhaduje, že v roce 2012 bude v celém českém hospodářství kvůli útlumu stavebnictví asi o 160 000 pracovních míst méně. Nejčernější scénář počítá v ekonomice s úbytkem přesahujícím 571 000 míst.

Stát se podle studie navíc útlumem stavebních investic připraví o miliardové příjmy.

Podle nejlepšího scénáře budou příjmy státu v roce 2012 ve srovnání s rokem 2008 kvůli vývoji stavebnictví o 22 miliard korun menší. Nejhorší varianta počítá s výpadkem státních příjmů až ve výši 98 miliard korun.

Už dříve stavební firmy uvedly, že krize a zastavování velkých staveb může připravit o práci až čtyřicet tisíc lidí.

Podle některých expertů však takové propouštění na občany České republiky dopadne jen zčásti. Ve stavebnictví v Česku totiž pracují desetitisíce cizinců - podle oficálních statistik jich loni bylo až 47 tisíc.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy