Čtěte souvislosti
- Speciál o ztracené půlmiliardě z ČKA
Projděte si články elitní reportérky Sabiny Slonkové, která kauzu ztracených peněz rozkryla.
- Speciál o korupční aféře v ČKA
Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.
Policie obvinila v minulých dnech tři bývalé jednatele dnes už neexistující dceřinné společnosti ČKA Česká finanční z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Jde o současného vrchního ředitele Antonína Šimka a jeho dva bývalé kolegy Milana Blažka a Jiřího Pivrnce.
Jako první informaci přinesl server Euro Online. ČKA v zápětí informace potvrdila.
ČKA: Nesouhlasíme
Trojice bývalých jednatelů České finanční údajně prodala pod cenou 14,73 procenta akcií Spolchemie. Využili totiž povinné nabídky na odkup od majoritního vlastníka Spolchemie - Via Chem Group.
"Vedení ČKA je tímto rozhodnutím Policie překvapeno a s uvedenou interpretací tohoto obchodního případu nesouhlasí. Z dostupných informací naopak vyplývá, že jednatelé se snažili využít všech možností, jak zajistit pro stát co nejvyšší cenu. A to nad rámec toho, co by stačilo pro splnění jejich povinností," komentuje situaci Jana Szukalská, ředitelka marketingu a komunikace ČKA. " Nelze kriminalizovat využití práva prodat akcie v rámci nabídky povinného odkupu za cenu stanovenou Komisí pro cenné papíry."
Obvinění odmítá i Šimek. "Jsem přesvědčen, že naším postupem jsme naopak ochránili finanční prostředky daňových poplatníků. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsem se proto rozhodl podat stížnost," oznámil Antonín Šimek.
Jak to s prodejem podílu bylo?
Česká finanční v roce 2005 vyhlásila výběrové řízení na odkup akcií. Nejvyšší cenu - tedy 247 korun za akcii - nabídla společnost Arca. Mezitím však Via Cham musel vyhlásit povinný odkup akcií a z dostupných informací vyplývalo, že půjde o 249 korun za akcii.
Obvinění manažeři se proto rozhodli výběrové řízení ukončit bez vyhlášení vítěze. A vyčkali až Via Chem skutečně oznámil, že vykupuje akcie za 249 korun.
V tu chvíli se přihlásily dvě společnosti - a jednou z nich byla právě Arca - s tím, že učiní protinabídku.
Česká finanční tak vyhlásila nové výběrové řízení s tím, že za akcie chce alespoň 270 korun. Registrovala se jen Arca.
Podle manažerů tak hrozilo, že by v nekonkurenčním prostředí nakonec mohli přijít jak o nabídku Via Chem, tak i společnosti Arca a vyzvali tak vedení Arcy, aby podalo okamžitě nabídku. To společnost neudělala, a tak Česká finanční prodala akcie Via Chemu.
Na avizované konkurenční nabídky nakonec nikdy nedošlo. Zatrhla je Komise pro cenné papíry, protože podle ní ani Arca a ani druhý zájemce - Jihočeské dřevařské závody - neměly dost finančních prostředků.