Praha - Sice jen o tři desetiny procentního bodu, ale přesto po několika letech průběžného růstu poklesly roční výsledky pojistného trhu v České republice. Informaci zveřejnila Česká asociace pojišťoven.
Nic na tom nezměnil ani přetrvávající zájem veřejnosti o investiční produkty životního pojištění. Pokles zavinilo oslabení v neživotním pojištění, jehož předepsané pojistné pokleslo o 1,6 %.
Trh životního pojištění nadále roste. V loňském roce vykázaly členské pojišťovny o 1,9 % vyšší předepsané pojistné než v předchozím období. Zájem o produkty s jednorázově placeným pojistným se projevil zejména u obchodů spojených se stávajícími smlouvami (+20,5 %).
Špatnou zprávou naopak je, že současně s rostoucím objemem pojistného a nové obchodní produkce poklesl o více než 100 tisíc celkový počet smluv životního pojištění.
Povinné ručení zřejmě podraží
Celkový pokles trhu neživotního pojištění o 1,2 mld. Kč oproti předchozímu roku byl způsoben zejména výrazným poklesem předepsaného pojistného u pojištění vozidel, konkrétně u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla o více než 8 %.
„Domnívám se, že loňský rok byl posledním rokem, kdy ceny pojištění vozidel klesaly. Pro další snižování už není prostor a pojišťovny budou do budoucna nuceny změnit strategii boje o klienta," sdělil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.
Nadále nejsilnějšími hráči na trhu jsou finanční skupiny Generali PPF Holding (Česká pojišťovna, a.s., Generali pojišťovna, a.s., Česká pojišťovna ZDRAVÍ, a.s.) a skupina VIG (Kooperativa pojišťovna, a.s., Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Pojišťovna České spořitelny, a.s.).
Největší meziroční nárůst celkového objemu předepsaného pojistného, více než 800 milionů korun, vykázala Pojišťovna České spořitelny. Nárůstu o necelých 400 milionů pak dosáhly ČSOB Pojišťovna, a.s., a Allianz pojišťovna, a.s.