Praha - Následky krize Češi pocítí i letos. Podle skupiny Euler Hermes totiž v roce 2011 zbankrotuje nejvíce firem od roku 2002.
Letošní počet bankrotů by měl být podle úvěrové pojišťovny, která studii vypracovala, nejvyšší od roku 2002. Zatím co v roce 2010 vyhlásilo insolvenci 1684 podniků a o rok dříve jen 1510, letos má jejich počet dosáhnout na 1870.
V roce 2012 dojde podle autorů zprávy opět ke zklidnění. Nicméně, počet bankrotů by měl být stále vysoký - očekává se jich 1780.
Pomáhá hlavně export do Německa
Problémy se podle Euler Hermes týkají zejména stavebnictví. Nejistá je ale perspektiva i ve výrobě oceli. "Také v sektoru spotřebního zboží a elektroniky je konkurence vysoká a odbyt stagnuje," říká Hynek Rasocha z českého vedení skupiny.
Na postupném zlepšení situace v Česku se podle něj bude podílet hlavně obchod s Německem. Přispěje i relativně nízká nezaměstnanost. "Klíčový pro další vývoj ekonomiky tedy může být zejména rok 2012 a celková výkonnost hlavních evropských exportních partnerů," stojí ve zprávě.
Ačkoliv za posledních 15 let narostl roční počet bankrotů zhruba šestinásobně, letošní hodnoty nejsou pro samostatnou Českou republiku rekordní. K nejvyššímu počtu insolvencí vůbec došlo v roce 2000, tehdy zbankrotovalo 2491 firem.
Řecko na tom bude špatně
Na Slovensku je situace odlišná. Nejvíce firem vyhlásilo bankrot v roce 2006, od té doby jejich počet klesá. V letošním roce by měla insolvence postihnout 700 podniků.
Světovým rekordmanem v počtu zbankrotovaných firem zůstává Francie. Největší meziroční poklesy bankrotů se odhadují v Litvě (až o 30 procent), v Maďarsku (až o 24 procent) a na Slovensku. Největší nárůsty předpovídá studie především v zadluženém Řecku.