Domácností, které zkrachují, přibývá rychleji než firem

Ekonomika Ekonomika
4. 7. 2011 10:57
Statistika Creditform ukazuje, že do finančních potíží se dostává víc fyzických osob
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet finančních krachů v Česku stoupá, a to rychleji u lidí než firem.

Nová statistika společnosti Creditreform uvádí, že v prvním pololetí tohoto roku padlo do insolvence bezmála 3200 firem a 8243 fyzických osob. Do finančních potíží se tak dostalo o 56 procent víc právnických a o 76 procent víc fyzických osob než v předešlém roce.

Creditreform upozorňuje, že přes velký počet insolvenčních návrhů už jejich růst není zdaleka tak dramatický.

Nejvíc krachů: Severní Morava a Ústecko

Nejvíc jich bylo podáno v Praze, ale přesnější údaj, který víc vypovídá o situaci v krajích, ukazuje jako na nejzadluženější region České republiky na Moravskoslezský kraj. Tady v přepočtu insolvencí na počet registrovaných firem vedou, ale mocně je dotahuje Ústecký kraj.

Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku.

Celkem 1573 insolvenčních návrhů bylo v červnu 2011 podáno u fyzických osob - spotřebitelů. Ačkoliv v reálných číslech roku 2011 jde o nejvyšší hodnotu, lze při srovnání údajů letošního roku konstatovat zmírňující se dynamiku růstu i u osobních bankrotů.

V červnu požádalo o oddlužení celkem 1489 osob. Oddlužení bylo povoleno v 966 případech.

Pro další období očekává Creditreform u právnických osob stagnující vývoj počtu insolvenčních návrhů i počtu prohlášených konkurzů. U spotřebitelů lze prý vzhledem k vysokému zadlužení domácností předpokládat další růst počtu insolvenčních návrhů i schválených oddlužení. "Vzhledem k mírnému zlepšení situace na trhu práce však očekáváme nižší dynamiku růstu," odhadl Creditreform. 

Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy