Měsíčně tak budou muset odběratelé zaplatit zhruba o deset korun víc.
Naopak velkoodběratelé se dočkají dokonce poklesu cen, a to o 0,36 procenta.
Od dubna si plynárenská firma může stanovovat ceny dle vlastního uvážení. Dříve je ovlivňoval Energetický regulační úřad.
Pro běžnou domácnost, která na plynu jen vaří, to znamená roční nárůst nákladů o necelých dvě stě korun. Živnostník podle RWE zaplatí ročně o 322 korun více.
Východ Čech beze změn
Nejvíce vzrostou ceny plynu domácnostem v západních Čechách, kde Západočeská plynárenská zdraží o 1,7 procenta. Naopak Východočeská plynárenská a Středočeská plynárenská zvýší ceny jen o 0,7 procenta.
V Západočeském kraji se nejvíce zvýší i průměrná cena pro všechny zákaznické skupiny, a to o 0,9 procenta. Naopak jen o 0,01 procenta cena poroste ve východních Čechách.
Oznámené ceny plynu podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky odpovídají aktuálním tržním principům, i když existuje prostor pro další pokles.
"Bohužel nechtěnou medvědí službu udělalo celému procesu liberalizace dvojité snižování ceny zemního plynu na konci roku 2006 před otevřením trhu pro domácnosti a také stále vysoká finanční náročnost dodávek malým spotřebitelům, zejména domácnostem," vysvětlil.
Podle něj nyní spotřebitelé musí respektovat fakt, že RWE vyhlašuje ceny s předstihem na další období, ve kterém nemá jistotu stability cen plynu či topných olejů využívaných pro výpočet.
Slevy na průkaz
Jako novinku Transgas zavede slevy pro držitele průkazů ZTP/P ve výši 20 korun na megawatthodinu. Ta se vyplatí především těm, kteří plyn využívají nejen pro vaření, ale i ohřev teplé vody a topení. Při roční spotřebě 2500 m3 tak mohou ušetřit 526 korun.
Tuzemský trh s plynem je od 1. dubna plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. ERÚ již nestanoví maximální ceny dodávky pro všechny kategorie konečných odběratelů.
Cena plynu pro první čtvrtletí, naposledy regulovaná úřadem, v průměru domácnostem klesla o 4,2 procenta.