Praha - Penzijní společnosti uzavřely od začátku ledna 4624 smluv s lidmi, kteří se rozhodli vstoupit do druhého pilíře penzijního systému. Ve druhé polovině ledna přibýval počet uzavřených smluv rychleji než na začátku měsíce.
Ve středu o tom informovala Asociace penzijních fondů, která má informace od všech penzijních společností na trhu.
"Začátek měsíce byl přesně podle očekávání vlažnější, ale postupně se počet uzavřených smluv zvyšuje stále rychleji. Do půlky ledna nabízely druhý pilíř pouze penzijní společnosti nebo jejich mateřské banky, teprve ve druhé polovině měsíce začala ČNB postupně registrovat zástupce pojišťoven a další zprostředkovatele, kteří začnou prodávat až během února," uvedl prezident Asociace penzijních fondů a ředitel penzijní společnosti ČSOB Karel Svoboda.
Do druhého pilíře podle něj vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion. Během ledna začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky. Každá z nich jich už má za sebou několik tisíc, protože lidé prý mají o informace velký zájem.
Lidem chybí informace
"Je třeba si uvědomit, že jde o rozhodnutí na celý život, a taková rozhodnutí se neuzavírají na prvních schůzkách. Počet smluv poroste rychleji hlavně v příštích měsících," dodal Svoboda.
Mezi zájemci o vstup do druhého pilíře jsou podle Svobody primárně mladí lidé. "Jde o lidi, které jsme nemuseli přesvědčovat, aby vstoupili," upozornil a odhadl, že za celý leden uzavře smlouvu asi 5500 klientů.
Mediální kampaň ze strany státu byla prý nulová. Asociace i proto spustila nový infomační web o penzijní reformě, který má lidem pomoci zorientovat se v reformě.
"Hlavní nápor samozřejmě očekáváme až ke konci půlroční lhůty pro lidi nad 35 let. Mladší lidé nejsou touto lhůtou vázáni, mají tedy delší prostor pro rozhodnutí," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Zájem o informace je podle něj velký, čemuž nasvědčuje nejen hojná účast na diskusních setkáních v regionech, ale také například velký počet zobrazení manuálu k důchodové reformě na webových stránkách ministerstva.
"Nelze se tedy vymlouvat na to, že někdo nemá informace, které jsou volně k dispozici, nebo že vláda reformu nevysvětluje," podotkl Haas.
Průzkumy slibují nezájem
Uzavřené smlouvy odesílají penzijní společnosti do Centrálního registru smluv, který je postupně začíná evidovat. Zkušenosti prodejců a telefonních operátorů penzijních společností ale ukazují, že lidem chybí základní informace o české penzijní reformě. Podíl zájemců o vstup podle různých průzkumů koncem loňského roku klesl pod deset procent.
Z devíti původních tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon, ING PF a vlastní penzijní společnost nebude mít ani značka Generali, která bude prodávat produkty sesterské penzijní společnosti České pojišťovny. Nově naopak ve druhém pilíři působí penzijní společnost ze skupiny Raiffeisen.
Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.
Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi zhruba pět milionů Čechů.